Svatební hostina, aneb jaké vybrat jídlo na svatbu?

Dobré jídlo a dobrá zábava jdou ruku v ruce. Při plánování svatby Vás bude čekat spousta věcí, které budete muset naplánovat. Většina novomanželů s tím nemá zkušenosti a prochází si tímto úkolem poprvé. Vzhledem k tomu, že svatby většinou probíhají půl dne i více, tak svatební hostina je velice důležitá, abyste si celý den vy i vaši hosté náležitě užili. Jaké tedy vybrat jídlo na svatbu, jaké množství a na co si dát pozor?

Rozpočet

Každý rozpočet je nějakým způsobem omezený. Pokud nepatříte mezi tu skupinu lidí, která výdaje vůbec neřeší, bude rozpočet na občerstvení i pro vás velkým výdajem. Svým způsobem vám i určí, jaký typ hostiny zvolit a jaké občerstvení na svatbu vybrat. Jestli se váš svatební den bude odehrávat v nějakém penzionu, či restauraci, můžete si pro představu ceny za jednu osobu spočítat, kolik by asi byla vaše úhrada v daném místě, pokud byste se tam měli sami stravovat tolik hodin, kolik bude odhadem trvat vaše svatba. Najděte si menu dané restaurace a udělejte si představu, za jakou částku pořídíte předkrmy, hlavní jídlo, dezert a podobně.

Pokud potřebujete rozpočet osekat co nejvíce, určitě se vyplatí poohlédnout, jaká jsou možná levná místa na svatbu, případně jaké levné dekorace si můžete vyrobit sami

Kdo co platí?

Další velice častým tématem je, kdo a co na svatbě platí. Nejčastější model je ten, že útrata za veškeré jídlo, pivo, víno a nealkoholické nápoje, jsou na účet novomanželů. Naopak tvrdý alkohol si z drtivé většiny platí svatebčané sami a je to naprosto pochopitelné. Důležité je, abyste si před svatbou vše vyjasnili s personálem v daném místě, abyste následně nemuseli řešit, jak a co mělo být.

Svatební hostina a její složení

Jaké vybrat jídlo na svatbu záleží také na tom, v kolik hodin budete mít obřad a kdy se následně seběhnou hladové krky a budou chtít nakrmit. Stejně tak na svatbě můžete na svatbě mít poměrně rozmanitou skupinu lidí a je dobré na ně všechny pamatovat. Statní muži, babičky a dědečci, malé děti, vegetariáni. Pokud si na svatbu objednáte pouze kančí guláš, určitě značnou část vašich hostů nepotěšíte.

Jaké jídlo tedy vybrat?

Tento bod se asi nejvíce různí a záleží na mnoha okolnostech, ke kterým může patřit i třeba region kde se svatba odehrává, roční doba a podobně. Obecně ale platí, že je lepší volit taková jídla, která se snadno konzumují. Nehrozí tak, že se všichni okamžitě umažou. Grilovaná žebra jsou například skvělá delikatesa, ale chodit poté sem a tam s rukama nad hlavou, abyste nic neušpinili, není nejpříjemnější. Pamatujte právě i na roční období. V horkém létě si dá téměř každý radši něco lehčího, než tradiční české pokrmy s omáčkami a podobně.

Když přemýšlíte o jídle na svatbu, můžete se inspirovat tradičními pokrmy, ale také můžete zvolit něco neobvyklého, co zaujme vaše hosty. Pokud jste na dietě nebo chcete nabídnout svým hostům něco lehčího, můžete se podívat na recepty na jídla s nízkým obsahem sacharidů nebo tuků. Například lowcarb tiramisu do skleničky je skvělá volba pro ty, kteří chtějí udržet svou váhu nebo se vyhnout cukru. Tento dezert je navíc skvělým způsobem, jak zakončit skvělou svatební hostinu. Ujistěte se však, že při výběru jídla a nápojů na svatbu zohledníte potřeby všech vašich hostů, včetně těch s různými dietními omezeními nebo alergiemi.

Hlavně se také na svatbě pořádně bavte a to i při jídle. Hosty i Vás perfektně rozptýlí hry na svatební hostinu.

Nezapomeňte na sladké!

Svatební dort najdete na svatbě téměř vždy, daleko více ale do módy přichází i různé donuty, makronky, cupcaky, kremrole a další skvělé záležitosti, které často konzumujete právě a jen na svatbách. Hosté si tyto dobroty velice rádi dopřejí a určitě i díky nim budou na vaši svatbu s láskou vzpomínat.

Až budete mít Vaši hostinu připravenou, podívejte se v naší galerii, jak večer navodit příjemnou atmosféru a jak může vypadat. Líbí se vám? Tak si rychle objednejte naše světýlka 🙂