Levná místa na svatbu. Za málo peněz hodně zábavy

Jedním z největších výdajů každé svatby je místo konání. Hledání ideálního místa, kde se bude konat svatební obřad nebo hostina, může být obtížné. I přes stanovení rozpočtu na začátku se výdaje mohou rychle vymknout kontrole. Levná místa na svatbu ale neznamenají špatná, někdy právě naopak, a pokud se pro takové místo rozhodnete, významně ovlivníte cenu vašeho velkého dne, což znamená, že ušetřené peníze můžete dát na další věci jako jsou svatební šaty, dort, výzdoba, kapela nebo světelné dekorace.

Místo konání svatby sníží rozpočet

Zaměřte se na priority

Zamyslete se, co je pro vás hlavní a co od svatebních míst očekáváte. Chcete mít skvělý pohled s menším důrazem na jídlo nebo chcete pětihvězdičkový gurmánský požitek bez ohledu na to, zda se místo nachází v centru rušného města?

Poohlédněte se netradičních místech

Buďte kreativní a zapojte svou představivost. V úvahu vezměte nocleh se snídaní či veřejné místo v podobě parku. Místa, která obvykle neuspořádávají svatby, často nemají tak vysoké ceny, o nichž se ví, že se tam neustále konají svatební akce.

Malé město místo velkého

Ceny bývají ve velkých městech obvykle vyšší, proto se porozhlédněte po místech mimo města.

Vyberte jedno místo namísto dvou

Místa mohou být dohromady s obřadem i s hostinou, díky tomu nemusíte platit dva samostatné poplatky. Navíc svatebčané jsou raději, když se nemusí neustále přesouvat.

Svatba mimo sezónu

Léto je jednoznačně svatební sezónou, především pro krásné a teplé počasí. Nicméně mimosezónní měsíce jako je listopad nebo únor vám mohou ušetřit.

Mimosezonní svatba v roce 2022? Jedině 22.2.2022!

Pokud budete plánovat svatbu v přírodě, často se nevyhnete tomu, že oslava bude na jiném místě. Zde je ale prostor pro úsporu, protože obřad může být nádherně nazdobený a následná hostina a zábava se už může nést ve střízlivějším duchu

Tipy na levná místa na svatbu

A na jaká místa se tedy můžete zaměřit, pokud chcete mít svatbu za málo peněz, ale přitom se vší parádou? Ideální je se zaměřit na místa, která nejsou tolik známá. A kde tedy začít?

Statek a stodola

Statky nebo farmářské svatby jsou právě teď velmi populární a řadí se mezi ty nejkrásnější svatební místa. Jedním a hlavním důvodem je, že mnoho lidí ve venkovských oblastech má přístup na statek či farmu, které mohou zdarma využívat a nabízet jako místo pro konání svatby. Rustikální prostředí a prvky zkrátka vdechnou celé akci vintage kouzlo a navodí příjemně uvolněný pocit. Nemusíte utrácet ani za velké množství dekorací, postačí vám pár světýlek, které toto jedinečné místo rozzáří.

Louka a pole

Prázdné pole lemující trsy trávy nebo louka divokých květů a přímo uprostřed dění ve slibu lásky.  Nezní to až neuvěřitelně? Zelená tráva, nádherné vůně a otevřená modrá obloha dýchne na každého hosta autentickou atmosféru. V těchto otevřených lučních strání neopomeňte na toalety a také na záložní plán, kdyby začal déšť. Na širokých prostranstvích vyniknou perfektně velké dřevěné slavobrány.

Zahrada

Svatby na zahradě jsou oblíbené a lákavé již nějakou dobu a není tomu jinak ani dnes. Patří k nejlevnějším místům a bezesporu mají řadu výhod, Postačí vám trochu organizačních schopností, mít štěstí na počasí a mít vedle sebe skvělou rodinu a přátelé, kteří vám s přípravou pomohou.

Svatby na zahradě nabízejí také výhodu, že jsou ideální pro rodiny s dětmi. Děti mohou být zapojeny do příprav a mohou si užívat zahradní hry, jako jsou například kroket, badminton, petangue, míčové hry a jiné aktivity. Tyto hry mohou být skvělým zdrojem zábavy pro děti, zatímco rodiče se mohou věnovat svým hostům a užít si svůj speciální den. Díky těmto aktivitám mohou děti trávit čas s ostatními dětmi a vytvořit si nová přátelství. Svatby na zahradě tak mohou být pro celou rodinu nejen nezapomenutelným zážitkem, ale i příležitostí pro skvělou rodinnou zábavu. Našli jsem pro vás článek přímo na zahradní hry pro děti.

Les

Hustý les je krásné místo pro romantické svatby. Nejčastěji ho vyhledávají lidé, kteří mají rádi přírodní krásy a chtějí mít neobyčejné vzpomínky na svůj velký den. Nepotřebujete zde žádné dekorace, protože ty tvoří sám les, stromy, rostliny a divoké květy. Ubytování v lese také nemusí stát moc peněz 🙂

svatba v lese
Svatba v lese může vypadat opravdu dokonale

Mlýn

Mlýny jsou skvělou volbou pro všechny, kteří milují romantická místa a tajemnou přírodu. Patří do levnějších svatebních míst, které můžete najít. Poskytují zázemí pro svatební obřad, hostinu, nocleh ale i soukromí s nerušenou zábavu.

Další tipy, jak ušetřit na svatbě

Svatební místo samozřejmě není jedinou možností, jak při plánování svatby ušetřit a zkrotit tak celkové náklady na svatbu. Svatební výdaje jsou tvořeny nespočtem položek a na některých z nich skutečně můžete ušetřit, v jiných případech se to jednoduše nemusí vyplatit.

Čas obřadu může ušetřit tisíce

Asi nejsnazší způsob jak ušetřit na svatbě je uspořádat svatební obřad až odpoledne, případně až v podvečer. Tím se vám totiž automaticky sníží čas, který hosté na svatbě stráví a významná tak bude především úspora na občerstvení. Většina hostů totiž před příjezdem na svatbu absolvuje oběd po vlastní ose a vám tak může odpadnout x hodin, kdy byste museli krmit hladové krky svatebčanů.

Pronájem prostor

I když to vypadá nemožně, pronájem prostor na svatbu vám může výdaje snížit. Jde jen o to, jaký prostor to bude a jaké zázemí k němu dostanete. Stále populárnější jsou například svatby v opravených průmyslových objektech, nebo právě ve starých stodolách. Pokud nepatří nějakému hoteliérovi, je zpravidla možné je pronajmout za dobré peníze. Pravděpodobně vás však bude čekat snížený komfort a minimum zázemí, které budete muset zajistit po vlastní ose. Pokud se ale nebojíte těchto výzev, určitě to zvládnete.

Ušetřete na oblečení

U většiny svateb bývají významnou položkou v nákladech svatební šaty. Pokud ale plánujete levnou svatbu, určitě počítáte s tím, že se nebudete vdávat v okázalé róbě prošité drahokamy a podobně. Zde je tedy další možnost, jak ušetřit. Šaty nevěsty by měly být bílé, ale je jen na vás, jak okázalé budou, jakou délku zvolíte a podobně. Pokud chcete mít svatbu v tomto stylu, prostě to udělejte a zároveň opět trochu snížíte své výdaje na svatbu.

neformální svatební oblečení
Nikde není psáno, že ženich musí mít oblek a žena šaty s vlečkou a závoj. Udělejte to jednoduše a ještě ušetříte.

Kde se šetřit nevyplatí?

Není samozřejmě možné ušetřit na každé položce a určitě by se vám to ve finále ani nevyplatilo. Za nás bychom chtěli zmínit minimálně dva body, kde se vyhnout lacinějším variantám. Prstýnky a alkohol.

Prsten si vybíráte s cílem, abyste ho nosili celý život. Po svatbě s ním budete trávit každý den a měli byste si proto být jisti tím, že se jedná o kvalitní materiál, který vám vydrží opravdu napořád. Samozřejmě, je možné ho nechat vyměnit, ale i když se jedná o obyčejný kroužek z nějakého kovu, vypěstujete si k němu vztah.

Druhou oblastí, kde určitě nešetřit je alkohol na svatbu. Pokud víte, že nebudete mít na svatbě pouze a jen abstinenty, určitě zvolte vždycky kvalitnější variantu alkoholu, protože hostům významně usnadníte první probuzení po vaší svatbě.


Kolik vlastně svatba stojí a může stát?

Je pravděpodobné, že na tom, kolik stojí svatba, se zkrátka dvě osoby nikdy neshodnou. Vždy ale existuje nějaké rozpětí, nebo spíše nejnižší cenová hladina, pod kterou není možné jít.

Níže jsme pro vás zpracovali tabulku, která obsahuje jednotlivé výdaje za svatbu. V žádném z bodů jsme nepočítali s tím, že například svatební fotograf může být váš kamarád a cena tak je poloviční, nebo dokonce nulová. V tabulce svatebních výdajů pro vás máme ceny, o kterých si myslíme, že jsou obvyklé, ale přitom minimální.

Svatební výdajNejlevnějšíNejdražší
Pronájem prostor0 Kč100 000 Kč
Hudební doprovod0 Kč30 000 Kč
Svatební šaty150025 000 Kč
Oblek pro ženicha150020 000 Kč
Svatební dekorace0 Kč20 000 Kč
Oznámení o svatbě500 Kč5 000 Kč
Alkohol na svatbu400 Kč / host1500 Kč / host
Občerstvení pro hosty200 Kč / osobna2000 Kč / osoba
Snubní prsteny8 000 Kč100 000 Kč

Je jasné, že tabulku je možné brát pouze jako orientační, proto že vrchní hranice nákladů na svatbu prostě neexistuje. Při plánování svatby na to rozhodně pamatujte a přistupujte ke všemu s rozumem.

Pokud se rozhodnete najít levné místo na svatbu a uspořádat celou svatbu tak, aby vás nezruinovala, tak budete muset dělat nějaké kompromisy. Na druhou stranu jsme přesvědčeni, že levnější varianty jsou kolikrát hezčí, příjemnější a že ta trocha úsilí za finální výsledek rozhodně stojí.