DJ na svatbu – Jaká je cena za skvělou zábavu?

Ke svatebním oslavám samozřejmě patří hudba. Variant, jak ji k tanci a zábavě zajistit, je samozřejmě více. Můžete si objednat živou kapelu podle svého vkusu, hudbu může pouštět některý ze svatebčanů třeba podle předem připraveného playlistu, no a nebo sáhnete po velmi častém řešení – DJ na svatbu.

Jak se vlastně vybírá DJ?

Za profesionálního diskžokeje se může prohlašovat kdekdo. Jistě nechcete zjistit až v průběhu vašich svatebních oslav, že je to právě u toho vámi zvoleného značně neoprávněné tvrzení. Nejspolehlivější garancí kvality je osobní doporučení od někoho, komu důvěřuje, na základě jeho vlastní zkušenosti.

Pokud takovou možnost nemáte, žádejte reference a nestyďte si je skutečně prověřit. Ideálně by měl váš DJ mít zkušenosti nejen z nočních klubů, ale také právě ze svateb. Ověřte si také, jakou je vybaven technikou. Jistě mezi svými známými naleznete někoho, kdo se v tom vyzná a dokáže vám poradit. Dle domluvy si určitě zajistěte i ozvučení a hudbu na obřad.

Pokud si chcete být skutečně jistí, že jste vybrali správně, zkuste se s předběžně vybraným diskžokejem domluvit, jestli si ho můžete někde poslechnout. A chcete-li, aby vše bylo opravdu v naprostém pořádku, včetně autorských práv, neuškodí si také ověřit, zda má váš DJ příslušnou licenci k užití hudebních děl. I když odpovědnost za její platnost nese on.

DJ na svatbu – cena nerozhoduje?

Svatba je nákladná záležitost a často v napjatém rozpočtu hledáme, kde ušetřit. Současně ale nechceme, aby to bylo na úkor kvality. Vyšší cena ovšem nutně neznamená lepší kvalitu, a naopak. Abyste diskžokeje zbytečně nepřepláceli, je dobré si ověřit, v jakém rozmezí se cena za služby profesionálního DJe aktuálně pohybuje. Ptejte se svých známých, hledejte na internetu. Podle naší rešerše se honorář pohybuje v rozmezí 5 – 15 tisíc. Záleží při tom samozřejmě také na tom, jak dlouho bude DJ hrát.

Očekávejte, že bude nutné zaplatit zálohu předem. Zbytek honoráře se pak obvykle platí v hotovosti v den akce, tedy vaší svatby. Počítejte také s náklady na dopravu. DJ z druhého konce republiky vás tak může vyjít dráž, ale pokud jste si jisti, že je to „ten pravý“, nedoporučujeme klást v rozhodovacím procesu cenu na první místo.

Domluva s DJem

Svému diskžokejovi sdělte své představy o hudbě co nejpřesněji. Můžete mu dát konkrétní playlisty nebo jen popsat oblíbené žánry a hudebníky. Můžete si od něj nechat poradit, co se svatebním hostům obvykle líbí, ale vybírejte především podle svého vkusu. Opravdu dobrý DJ je schopný vám hrát podle vašich sdělených představ a současně tak, aby si hudbu užili všichni, podpořila zábavu a vybízela k tanci.

Jako to platí téměř u všeho, DJ vybírejte a rezervujte s dostatečným předstihem. Skutečně dobrý svatební diskžokej může mít zamluvené termíny klidně půl roku i dříve dopředu. A malý typ k výběru toho pravého DJe pro vás na závěr: Určitě se s ním setkejte před svatbou osobně. Sympatie a schopnost najít společnou řeč a dospět k porozumění rozhodně hrají velkou roli.