Svatební obřad dopoledne, nebo odpoledne? Co je lepší?

Svatební obřad je téměř vždy tím prvním, co na svatbě zažijete, ale samozřejmě i večerní výjimky se najdou. Pokud ale patříte mezi tu většinu, která si chce odbýt úřední náležitosti hned na začátku a poté mít celý den prostor pro veselí a zábavu s ostatními svatebčany, možná také řešíte, jestli je lepší mít obřad už v dřívějších dopoledních hodinách, nebo naopak už odpoledne. Co je tedy lepší?

Svatební obřad dopoledne

Dopolední svatební obřad začíná nejčastěji mezi desátou a jedenáctou hodinou a často se jedná především o formálnější skupinu obřadů, než jsou ty odpolední. Dopolední obřad Vám může natáhnout dobu Vašeho svatebního dne o pár hodin tak, abyste si vše mohli vychutnat co nejdéle, ale zároveň přináší i určité limity. Mezi ty nejdůležitější určitě patří fakt, že veškeré přípravy spojené se svatebním dnem musíte mít hotové už den předem, v den obřadu už zkrátka nic sami nezachráníte a musíte se buď spolehnout na svatební koordinátory, nebo kamarády, kteří se obětují a na obřad nedorazí.

Méně času pro přípravu nevěsty

Ráno před obřadem bude mít nevěsta spousty práce s přípravami jí samotné a ženich možná dožene poslední detaily. Ale svatební dekorace, zasedací pořádek a vše okolo už musíte mít hotové. Při dopoledních obřadech se také častěji stává, že novomanželé mají samostatný oběd s rodinou a až následně probíhá svatební oslava se všemi hosty. Pokud zrovna nemáte svatbu v místě, odkud pochází oba novomanželé, určitě je zapotřebí v daném „mezičase“ připravit pro přespolní hosty program, aby jim čekání uteklo. Obecně také platí, že když párty začíná dříve, většinou také dříve končí, ale to je jen na vás!

Odpolední obřad

Nejčastější dojem novomanželů po svatbě je ten, že celý den velice rychle utekl, a i když budete mít obřad třeba ve tři hodiny odpoledne, zcela jistě pro vás svatební den začne už v brzkých ranních hodinách. Odpolední obřady bývají častěji uvolněnější a na obřad často plynule navazuje raut a zábava. Tím, že Váš svatební den začíná později, tak určitě mějte vše připravené a promyšlené tak, abyste zbytečně netrávili svůj den hledáním dortu, instalací aparatury a podobně.

Zkrátka čím později začnete, tím více vás budou různé prodlevy mrzet a celý den vám tak uteče jako voda. Pokud jste se nerozhodli vyfotit fotky novomanželů již před samotným obřadem, tak doporučujeme je udělat co nejdříve po obřadu proto, abyste následně už měli klid jen na vlastní zábavu a oslavy. Tím, že veškerý svatební a párty proces začíná později, tak je také veliká šance, že později skončí. Pokud nechcete tedy hosty utnout dříve, než budou chtít, ujistěte se, že v místě Vaší svatby nebude nikomu vadit hluk a personál bude akceptovat vaše rozmary.

Ať už si vyberete jakýkoli den a hodinu pro Váš obřad, vždy si vše připravte tak, abyste měli v den svatby co nejméně starostí. A pořádně si to užijte, třeba s některou z našich sad a samozřejmě také slavobran.

Výhody a nevýhody jednotlivých časů

Vždy, když vybíráte ze dvou variant, je poměrně snadné si vyjmenovat hlavní výhody a nevýhody. Stejně tak je to i u rozhodování toho, v kolik hodin budete mít obřad. Níže jsme připravili jednoduchou tabulku, která vám objektivní důvody snadno porovná.

dopolední vs odpolední obřad

Kdy se vyfotit?

Kdy pořídit první novomanželské fotky? Samozřejmě myslíme ty, na kterých budete sami dva? Každý fotograf Vám řekne, že nejlepší slunce je buď brzy ráno, nebo podvečer. Slunce už není tak ostré, vy se nebudete muset na fotkách křenit, ale normálně se usmívat a všechny barvy vypadají daleko příjemněji, než v pravé poledne. Kdy se ale vyfotit?

Pokud váš obřad plánujete na dopolední hodiny, tak je to vcelku jasné, protože přípravy většinou začínají od časného rána. Když nebudete chtít nacvakat pouze pár fotek narychlo před obřadem, čeká vás určitě focení až po všech obědech, rautech, novomanželském kvízu a podobně. Takže už po nějaké zábavě, dejte si pozor, ať vás pitný režim na fotkách automaticky nerozmaže

Jestli se má ale Váš obřad odehrát až odpoledne, můžete být víc v klidu. Oddáte se, najíte se, pobavíte s prvními svatebčany a potom, kolem šesté se můžete bez problému na půl hodinky vypařit, abyste si pořídili krásné snímky, kterými se budete následně chlubit. Až se vrátíte, můžete začít zábavu naplno, bez upejpání.

Může mi odpolední obřad ušetřit?

Při plánování svatby také budete určitě pracovat s nějakým rozpočtem. A určitě zjistíte, že svatba je poměrně drahá záležitost. Pokud tedy chcete ušetřit, může být tou správnou volbou pro vás právě odpolední obřad.

Ubude Vám pár hodin, kdy budete muset krmit všechny ty hladové krky a kdy budou na Vaši počest konzumovat litry piva a vína, aby se vše náležitě oslavilo. Alkohol na svatbu zkrátka patří, ale když teče proudem, může Vás pak účet překvapit. Samozřejmě, peníze budou a my nebudem, ale je to cesta, jak jich utratit méně.