Cena svatebního dortu. Za kolik si pochutnáte?

Jak už to tak bývá, svatební dort je jedna z hlavních věcí, která nesmí na žádné svatbě chybět. Je to tradice již po mnoho let – a každá nevěsta proto chce, aby byl právě ten její dort nejkrásnější, od čehož se samozřejmě odvíjí také cena svatebního dortu, která se mnohokráte může vyšplhat do závratných výšin. Jak tento výdaj ovlivnit?

Cena svatebního dortu? Udělejte si průzkum

Zjistěte, jaká je průměrná cena svatebního dortu ve vaší oblasti. Tento výzkum vám pomůže přijít s realistickým rozpočtem. Většina pekáren uvede na svém webu pouze poplatek za základ dortu. Je třeba si uvědomit, že dekorace, na kterých se domluvíte, tuto cenu zvýší. Zkuste také rozeslat fotku dortu, který byste si přála, do několika pekáren či cukráren, a nechte si od nich vypracovat cenovou nabídku.

Domluvte si rozpočet

Vždy se předem informujte o tom, kolik bude váš svatební dort (alespoň přibližně) stát. Většina párů totiž dopředu rozpočet na svůj dort nezná, a poté jim mohou vypadnout oči z důlků, když uvidí tu cenovku. Domluvte se společně s cukrářkou na určitém limitu, do kterého se vleze s nákupem potravin a určí si cenu za práci.

Čím více bude mít práce, tím dražší bude samozřejmě i váš dort. Přemýšlejte tedy, jestli budete třeba chtít ručně tvarované marcipánové kvítky, nebo dáte přednost těm předpřipraveným. Ostatně, kdo z hostů bude z koumat, kolik okvětních lístků zrovna ten jejich kousek má? Spíše je přeci bude zajímat, jak chutná.

Moderní cupcakes

Jednoduché věže z cupcakes jsou cenově nejdostupnější volbou, protože ušetříte nejenom na poplatcích za zdobení, ale také úsilí na řezání a podávání dortu. Tyto dobroty jsou již porcované a můžou tak být jednoduše rozdány hostům. To však neznamená, že musíte obětovat svatební dort úplně. Většina nevěst si stále objedná malý dort jako nejvyšší patro pro své cupcakové věže. Oblíbenou volbou je také zmrzlina na svatbu. Cupcaky se také lépe jí a hosté se nemusí tak umazat, jejich dresscode tedy nemusí utrpět!

Co rozhodně NEdělat, abyste za dort ušetřila

Určitě budete hledat i další alternativy, jak ušetřit na svatebních výdajích. Pokud vás ale napadne něco z následujícího výčtu, raději na to rychle zapomeňte!

Péct si dort sama

Ano, každá chceme před svatbou ušetřit, ale musíte si přiznat, že máte také své limity. Pokud tedy nejste profesionální cukrářka, do svatebního dortu se rozhodně nepouštějte. Tohle nejde jen tak „nastudovat“. Musíte mít nejenom zkušenosti, ale také speciální vybavení, minimálně pro zdobení dortu. Když se do toho přeci jenom pustíte, můžete litovat, že na poslední chvíli neseženete profesionála, a budete tak muset podávat ten váš dort, který se zrovna nepovedl. To bude pěkný trapas. Cena svatebního dortu je tedy v tomto případě důležitým výdajem.

Žádat o slevu

Pokud si vyberete cukrárnu, domluvíte se na určitém dortu – a hned budete chtít slevu, můžete se spolehnout, že tím cukráře hned ze začátku demotivujete. Spíše se s ním snažte domluvit, jak se dá na svatebním dortu ušetřit, jistě pro vás bude mít nějaké tipy. Určitě vám budou moci nabídnout různé alternativy.

Vyzvednutí dortu svépomocí

Využijte možnosti, že vám cukrář či pekař doveze dort přímo na vaši svatbu. Protože v momentě, kdy si dort převezmete, už za vše, co se s ním stane, přejímáte zodpovědnost vy. Nikdy nevíte, co se po cestě stane. Stačí malý výmol na silnici – a máte po dortu. A ty starosti na poslední chvíli vám opravdu nepřejeme. Raději si připlaťte za doručení a buďte v klidu.

Cena svatebního dortu se nemusí vyšplhat do rapidních výšin, a stále si na něm můžete skvěle pochutnat. Po jeho rozkrojení můžete také pro hosty připravit hry na svatební hostinu! Užijte si to!