Svatební koláčky – cena za kus, jaké množství a kdy je začít shánět?

Svatební koláčky neodmyslitelně patří na každou svatební hostinu. Nevěsta by správně koláčky připravovat neměla, ani asistovat u jejich přípravy. To by pro ni totiž mohlo znamenat nouzi v manželství a uplakané děti. Jestliže však očekáváte na svatbě hodně hostů, může být složité připravit si koláčky díky pomoci od rodiny. Nejdůležitější je spočítat si množství a rozpočet na tyto svatební koláčky. Cena za kus se většinou pohybuje podobně, ať už si je necháte vyrobit od cukrářky, nebo se do jejich pečení vrhnete doma. Co je však výhodnější?

Potřebné množství koláčků

Při plánování svatby jsou koláčky jednou z nejdůležitějších věcí. Platí obecné nepsané pravidlo, že na padesát svatebních hostů budete potřebovat 5–8 kilogramů koláčků. To se však odvíjí také od toho, kdy chcete koláčky podávat, tudíž jestli máte obřad už dopoledne či až odpoledne. Podle tradice totiž budete koláčky potřebovat ve třech různých chvílích.

Náš tip: Pokud nevíte jak počítat koláčky na svatbu, můžete se řídit pravidlem 10 hostů = 1000 gramů koláčků

Poprvé je to při zvaní na svatbu. Jestliže rozvážíte po známých svatební oznámení, pak byste k tomu měli připojit i svatební koláčky. Dříve to probíhalo 14 dní před svatbou, většinou se jedná o množství přibližně 15 kusů koláčků na jedno svatební oznámení.

Dále se podávají během svatby, většinou by na jednoho hosta mělo být zhruba 5–10 koláčků. A na závěr samozřejmě nesmíme zapomenout ani na výslužku, která by neměla chybět. Na jednu výslužku se hodí 10–30 svatebních koláčků, což se odvíjí od důležitosti dané osoby. Většinou z jednoho kilogramu koláčků vychází kolem 140 kusů.

Svatební koláčky můžete použít také jako odměnu hostům, když Vám za sebe otisknou svá razítka na svatební strom.

Svatební koláčky cena za kus

Pokud se rozhodnete připravit si koláčky doma, pak pravděpodobně dokážete nějaké finance ušetřit. Avšak většinou se jedná o opravdu velké množství koláčů, a je proto složité připravit všechny doma, i když zapojíte maminky a babičky. Stejně tak svatební hostina, kterou je doslova nutností svěřit do rukou profesionálů. Je výrazně jednodušší obrátit se na cukrárny nebo cukrářky, které dokážou připravit všechny svatební koláčky.

Cena za kus se většinou pohybuje od 3–6 korun, za kilo to pak vychází na 200–400 korun. Vše se samozřejmě odvíjí od kvality použitých surovin a náročnosti objednávky. Pokud však nechcete do pečení zapojit mnoho rodinných příslušníků, pak je jednodušším řešením koláčky objednat.

Kdy začít s přípravou?

Pokud si budete koláčky připravovat svépomocí, většinou se začínají péct 3–4 dny před samotnou svatbou. Je totiž důležité zachovat jejich čerstvost. Jestliže vám to však z časového hlediska nevychází, další možností je také koláčky upéct dříve a do svatby zamrazit. Podle některých názorů pak dokonce chutnají ještě lépe než ty čerstvé. Měly by spolehlivě vydržet měkké po dobu dvou až tří dní.

Nejtěžší a nejdůležitější věcí je odhadnout, kolik jednotlivých koláčků budete potřebovat. Snadno pak podle odhadovaného množství na jednu osobu dopočítáte, kolik celkem bude třeba pro všechny hosty. Vždy je lepší mít raději rezervu a dávat větší výslužku, než aby koláčky zmizely v polovině svatební hostiny. Svatební koláčky zároveň skvěle vypadají, proto se Vám částečně postarají i o výzdobu svatebních stolů.

Jedná se o populární sladkost, nemusíte se proto bát svěřit pečení do rukou cukrářek, které s těmito svatebními pochoutkami mají jistě bohatou zkušenost.

Recept na svatební koláčky

Receptů na svatební koláčky existuje samozřejmě celá řada, jak to u tradičních jídel a dezertů bývá a proto najdete stovky variant. My jsme pro vás vybrali jen jednu, kterou máme vyzkoušenou a můžeme potvrdit, že je to dobrá varianta!

Připravili jsme pro vás recept, který vystačí zhruba na 60 svatebních koláčků. Je potřeba také upozornit, že se jedná o časově náročnější recept, takže na pečení koláčků určitě nespěchejte. Co tedy na svatební koláčky budete potřebovat?

Ingredience na svatební koláčky

 • Mouka polohrubá – 500 g
 • Hladká mouka – 300 g
 • Hrubá mouka – 200 g
 • Cukr krystal/krupice – 200 g
 • Mléko – 500 ml
 • Vanilkový cukr – 2x
 • Žloutky – 5 ks
 • Jedno celé vejce
 • Sůl
 • Máslo – 250 g
 • Citronová kůra – 2 citrony
 • Kvásek – 2 kostky droždí+lžička krupice+4 lžíce vlažného mléka

Postup přípravy svatebních koláčků

Jako první si určitě připravte kvásek, který potřebue nějaký čas k tomu, aby nakynul. Na jeho přípravu budete potřebovat droždí, trochu cukru a mléko. Vše pořádně promíchejte, aby se jednotlivé komponenty spojily. Následně zakryjte utěrkou a necte na teplém místě, nebo pod peřinou, aby kvásek pěkně nabyl.

Dále prosejte všechnu mouku dohromady a následně přidejte bílek, mléko, citronovou kůru a na závěr směs dosolte. V další nádobě si společně vyšlehejte máslo, cukr, vanilkový cukr a hlavně žloutky. Následně vyšlehanou směs přidejte k mouce společně s nakynutým kváskem.

Následně je potřeba, abyste celé těsto kvalitně spojili. Zde je ideální využít kuchyňského robota a nechat alespoň 15 minut pracovat. Pokud robota nemáte, zapojte budoucího manžela. Těsto můžete průběžně posypávat moukou, aby se vám při hnětení nelepilo. Až budete mít vše perfektně spojeno, opět nechejte kynout v teple a to až dvě hodiny.

Až bude těsto pěkně nakynuté, je potřeba ho už jen rozdělit na plech na stejné kousíčky a vyplnit náplní koláčku, kterou si zvolíte. Než koláčky šoupnete do trouby, potřebete je žloutky.

Poté pečete v předehřáté troubě na 170 stupňů asi 12 minut.

Náplně do svatebních koláčků

Základ je pro všechny stejný. Na tom, jaká je nejlepší náplň do svatebních koláčků, se už ale málokdo shodne. Níže pro vás máme tři nejpopulárnější náplně, vždy v množství na 60 koláčků.

Povidlová náplň

 • 900 gramů povidel
 • Rum nebo whisky na dochucení
 • Solamyl
 • Lžíce moučkového cukru

Maková náplň

 • 300 gramů mletého máku
 • 600 ml mléka
 • Povidla – 2 lžíce
 • Cukr krupice – 4 lžíce

Tvarohová náplň

 • 6 Tvaroh v kostce – 6x
 • Cukr krupice – 5 lžic
 • 3 žloutky
 • Solamyl

Tak co, máte svého favorita?