Svatební koláčky – cena za kus, jaké množství a kdy je začít shánět?

Svatební koláčky neodmyslitelně patří na každou svatební hostinu. Nevěsta by správně koláčky připravovat neměla, ani asistovat u jejich přípravy. To by pro ni totiž mohlo znamenat nouzi v manželství a uplakané děti. Jestliže však očekáváte na svatbě hodně hostů, může být složité připravit si koláčky díky pomoci od rodiny. Nejdůležitější je spočítat si množství a rozpočet na tyto svatební koláčky. Cena za kus se většinou pohybuje podobně, ať už si je necháte vyrobit od cukrářky, nebo se do jejich pečení vrhnete doma. Co je však výhodnější?

Potřebné množství koláčků

Při plánování svatby jsou koláčky jednou z nejdůležitějších věcí. Platí obecné nepsané pravidlo, že na padesát svatebních hostů budete potřebovat 5–8 kilogramů koláčků. To se však odvíjí také od toho, kdy chcete koláčky podávat, tudíž, jestli máte obřad už dopoledne či až odpoledne. Podle tradice totiž budete koláčky potřebovat ve třech různých chvílích. Poprvé je to při zvaní na svatbu. Jestliže rozvážíte po známých svatební oznámení, pak byste k tomu měli připojit i svatební koláčky.

Dříve to probíhalo 14 dní před svatbou, většinou se jedná o množství přibližně 15 kusů koláčků na jedno svatební oznámení. Dále se podávají během svatby, většinou by na jednoho hosta mělo být zhruba 5–10 koláčků. A na závěr samozřejmě nesmíme zapomenout ani na výslužku, která by neměla chybět. Na jednu výslužku se hodí 10–30 svatebních koláčků, což se odvíjí od důležitosti dané osoby. Většinou z jednoho kilogramu koláčků vychází kolem 140 kusů. Svatební koláčky můžete použít také jako odměnu hostům, když Vám za sebe otisknou svá razítka na svatební strom.

Svatební koláčky cena za kus

Pokud se rozhodnete připravit si koláčky doma, pak pravděpodobně dokážete nějaké finance ušetřit. Avšak většinou se jedná o opravdu velké množství koláčů, a je proto složité připravit všechny doma, i když zapojíte maminky a babičky. Stejně tak svatební hostina, kterou je doslova nutností svěřit do rukou profesionálů. Je výrazně jednodušší obrátit se na cukrárny nebo cukrářky, které dokážou připravit všechny svatební koláčky.

Cena za kus se většinou pohybuje od 3–6 korun, za kilo to pak vychází na 200–400 korun. Vše se samozřejmě odvíjí od kvality použitých surovin a náročnosti objednávky. Pokud však nechcete do pečení zapojit mnoho rodinných příslušníků, pak je jednodušším řešením koláčky objednat.

Kdy začít s přípravou?

Pokud si budete koláčky připravovat svépomocí, většinou se začínají péct 3–4 dny před samotnou svatbou. Je totiž důležité zachovat jejich čerstvost. Jestliže vám to však z časového hlediska nevychází, další možností je také koláčky upéct dříve a do svatby zamrazit. Podle některých názorů pak dokonce chutnají ještě lépe než ty čerstvé. Měly by spolehlivě vydržet měkké po dobu dvou až tří dní.

Nejtěžší a nejdůležitější věcí je odhadnout, kolik jednotlivých koláčků budete potřebovat. Snadno pak podle odhadovaného množství na jednu osobu dopočítáte, kolik celkem bude třeba pro všechny hosty. Vždy je lepší mít raději rezervu a dávat větší výslužku, než aby koláčky zmizely v polovině svatební hostiny. Svatební koláčky zároveň skvěle vypadají, proto se Vám částečně postarají i o výzdobu svatebních stolů.

Jedná se o populární sladkost, nemusíte se proto bát svěřit pečení do rukou cukrářek, které s těmito svatebními pochoutkami mají jistě bohatou zkušenost.

Jedna odpověď na “Svatební koláčky – cena za kus, jaké množství a kdy je začít shánět?”

Komentáře jsou uzavřeny.