Svíca – společná rozlučka se svobodou

Společná rozlučka se svobodou je jedním z oblíbených zvyků, který se koná ještě před svatbou. Slouží převážně k tomu, aby se ženich i nevěsta mohli před svým velkým dnem uvolnit a užít si nějaký čas s přáteli. Pro uspořádání takovéto rozlučky se vám bude hodit pár tipů, abyste na nic nezapomněli.

Co je svíca?

Svíca je prostě společná rozlučka se svobodou, akorát jinak řečeno. Dříve takovéto oslavy probíhaly především na vesnicích, kde sloužily ženichovy i nevěstě k loučení se se svobodou. Většinou se účastnili nejbližší přátele a členové rodiny, kteří přinesli různé sladkosti, zabijačkové pochutiny a podobně. Tento den byl věnován vyprávěním příběhů, hraním, zpěvu a vily se také věnce.

U nás mnohdy tato událost probíhá spíše zvlášť, kdy každý z partnerů má vlastní oslavu. Avšak svíca je specifická tím, že se jedná o společnou rozlučku. Výhodou je, že je méně finančně náročná, navíc se můžete s přáteli setkat společně. A také máte jistě mnoho starostí s plánováním svatby, takže společná rozlučka se svobodou je skvělou volbou.

Jak ji uspořádat?

Nejdůležitější je nejprve si rozmyslet, koho vlastně chcete na tuto událost pozvat. Ať už to budou vaši přátelé nebo rodina, vždy se snažte pozvat pouze ty, o kterých víte, že nebudou vyvolávat zbytečné konflikty. Špatná skladba lidí by totiž mohla celý tento den snadno pokazit. Nebojte se odmítnout pozvat někoho, s kým nemáte dobrý vztah, i přesto, že váš partner či partnerka se s ním přátelí. Je důležité hledat kompromisy, aby vše mohlo proběhnout v pořádku.

Kde se svíca koná?

Místo, kde se společná rozlučka se svobodou bude konat, záleží zcela na vás. Můžete využít prostory restaurace, pronajmout si sál nebo jednoduše vše uspořádat na zahradě. Samozřejmě je potřeba zajistit dostatečně velký prostor pro všechny pozvané, hodí se také mít k dispozici taneční parket, tanec by totiž na této oslavě neměl chybět.

Stejně jako u plánování svatby, i při svíci můžete zaplatit majlant, anebo jít levnější variantou. Principy pro uspořádání svíce by měli platit stejně, jako když budete hledat levná místa na svatbu.

Kdy svícu uspořádat?

Dříve se rozlučka se svobodou pořádala přímo den před svatbou, to však není zrovna ideální řešení. Pokud totiž oslava bude bujará, pravděpodobně další den nebudete připraveni na celý svatební den. Proto je dobré dopřát si dostatek času na přípravu na svatbu, mohou to být klidně i dva týdny.

Společná rozlučka se svobodou a občerstvení

Jestliže se rozhodnete uspořádat rozlučku v restauraci, můžete si občerstvení domluvit předem a budete to mít bez starostí. Pokud však využijete vlastní prostor, bude potřeba připravit dostatek jídla a pochutin. Můžete například nasmažit řízky, uvařit guláš s chlebem, nezapomeňte však ani na jednohubky a další drobné občerstvení jako jsou brambůrky, tyčinky a další.

Co se pití týká, je vhodné zajistit dostatek piva, vína a nealkoholických nápojů. Jestliže si nejste jisti, jaký koupit tvrdý alkohol, nebojte se zeptat se hostů, jako nápoje rádi pijí. Díky tomu bude každý se svým drinkem spokojený.

společná rozlučka se svobodou - kurz vaření
Pokud se rozhodnete při společné rozlučce se svobodou navštívit jeden z našich tipů, kurz vaření, máte automaticky postaráno o občerstvení.

Dary pro novomanžele už na rozlučce?

Dary novomanželům se obvykle předávají až na samotné svatbě, ale můžete se setkat právě i s tím, že vám je předají předem. Právě na společné rozlučce se svobodou. Může to mít několik výhod.

Tou hlavní je, že na rozlučce určitě budou jen vaši nejbližší, na svatbě bude hostů pravděpodobně více. Mohou vám tedy dát nějaký společný dar, který bude více osobní a možná i odvážnější. Stejně tak Vám ale mohou už hosté začít plnit Vaši společnou kasičku pro novomanžele.

Další výhodou je, že na svíci většinou nebývá tolik rušno a tak by se vám nemělo stát, že některý z darů, případně obálky naplněné penězi, zmizí. Na to si samozřejmě dejte na svatbě pozor.


Tipy na společnou rozlučku se svobodou

Společná rozlučka se svobodou by měla mít rozdílná pravidla oproti těm rozděleným. Pravděpodobně nepůjdete hromadně na pánský striptýz, nebo nepůjdete blbnout na motokáry. Jednu nebo druhou polovinu obecenstva by to totiž nemuselo bavit.

Ideální je, pokud mají budoucí novomanželé nějakého společného koníčka. To totiž většinou spojuje i jejich přátele a tím pádem máte celou akci prakticky ihned vymyšlenou. Pokud vás spojuje láska ke koním, můžete uspořádat společné čištění stájí, nebo samozřejmě i něco příjemnějšího. Však je vám to jasné.

Nemáte společného nic, ale přesto se chcete vzít?

4 nápady co při společné rozlučce zažít

Jízda limuzínou

Udělejte něco, co nezažíváte každý den. Takovou záležitostí může být určitě jízda limuzínou po centru města společně s dobrými drinky a hudbou, kterou máte rádi. Pokud jste stydliví, asi to není správná volba pro vás, limuzína vždycky přitahuje pozornost všech kolemjdoucích. Ale jestli si chcete vyzkoušet trochu ze života celebrit, je to přesně pro vás.

Kurzy vaření

Do manželství byste měli vstupovat vybaveni. Ideálně oba dva. Společný kurz vaření s vašimi přáteli může být skvělá zábava. Budou vás čekat zhruba tři až čtyři společné hodiny, kde se něco naučíte, něco popijete a najíte se tak dobře, jak si sami uvaříte.

Úniková hra

Záhady, rébusy, nevysvětlitelné jevy. I to vás postupně v manželství čeká a budete je muset řešit vždy společně. Stejně tak se musí postupovat i u únikové hry. Výhodou je, že si můžete vybrat nějakou, která je vám tematicky blízká, nebo pokud si na to vaši kamarádi troufnou, můžou vám připravit jednu takovou hru na míru pro vás.

Pěší túra

Výlet. Pěšky. Zní to jako naprosto obyčejná záležitost, možná až nuda? No možná, to tak bude. Pokud ale máte ve své skupině někoho, kdo má turistiku rád, může vám připravit perfektní výlet spojený se zastávkami na doplnění pitného režimu, případně doplněný o nejrůznější úkoly. Pokud cestou uvidíte i něco nového, nikdy na takovou rozlučku nezapomenete.

Úkoly na rozlučku

Rozlučka by měla být vždycky uvolněná. A v takové atmosféře není od věci si zahrát nejrůznější hry, které mohou váš zážitek ještě vylepšit. Rozdělení týmů na svíci by mělo být poměrně jasné. Tým ženicha a tým nevěsty. Případně nevěsta versus ženich. Kdo proti komu bude soutěžit je na vás, ale úkoly mohou být podobné.

Ať už si vyberete níže jakékoli úkoly, vždycky pamatujte, že na společné rozlučce jsou oba z páru společně. Možná to zní jako jasná věc, ale nenechte se unést a připravte jenom takové úkoly, o kterých víte, že to ten druhý v páru stoprocentně unese:

  1. Získat číslo atraktivního protějšku
  2. Nechat se pozvat na panáka někým cizím
  3. Jít vyprávět cizím lidem, že jste zamilovaní
  4. Složit oslavnou báseň o budoucím manželi/manželce
  5. Odpovědět na seznam otázek, co a jak bude jinak za rok

Kdo společnou rozlučku platí?

A kdo to všechno zaplatí? To záleží, kde a jak se budete bavit. Pokud pozvete svoje nejbližší například k vám na zahradu, nebo na jedno místo, kde strávíte celou společnou rozlučku, pak pravděpodobně budete platit všechno sami. Naopak, pokud se rozhodnete pro „Tour de bar“, tak většinou platí budoucí novomanželé jen na první zastávce, kde je zvykem se i společně najíst. Další zastávky už by měly být pokryty z peněženek vašich kamarádů.