Plánování svatby je velice rozmanitá záležitost a člověk musí věnovat pozornost spoustě nových věcí, které do té doby nikdy neřešil. Uskutečnění samotného svatebního dne zabere často měsíce příprav, kdy porovnáváte nejrůznější varianta, čtete jednotlivá fóra a také zaručené tipy k tomu, jak naplánovat svatbu. Tento článek je pro všechny, kteří mají už opravdu těsně před svatbou a přemýšlejí, zda na něco nezapomněli. Buďte v klidu. Něco jste určitě zapomněli! Určitě ale nezapomeňte na následující záležitosti.
To hlavní si ověřte
Místo obřadu, jídlo pro hosty, ubytování, oddávající, svatební dorty a cukroví, atd. Doporučujeme zavolat na všechna svatební místa a dodavatele, kteří jsou do vaší svatby zapojeni. Stává se to sice jen velice zřídka, ale někdy se zkrátka někdo přepíše v kalendáři, zapomene si poznamenat, nebo se zamění dvě různé položky a problém je na světě. Určitě je tak lepší se všech radši desetkrát zeptat zda platí to, co potřebujete, než to zjistit ve svatební den. Pokud si budete chtít tuto hektickou část usnadnit, můžete si také najmout specializovanou svatební agenturu, která vám starosti s přípravami značně usnadní.
Zkontrolujte také fotografa! Ať máte na svatbu hezké fotovzpomínky! Mezi hlavní patří také to, jestli máte kompletní celou výzdobu, hlavně pak samozřejmě světelné dekorace 🙂
Občanské průkazy
Znáte ten pocit, kdy je něco tak jasné, že na to vůbec nemyslíte, a pak na to zapomenete. Ano, tak to jsou přesně občanské průkazy. Celkem čtyři osoby musí být touto kartičkou vybaveny, jinak není možné vás podle právního řádu České republiky oddat. Ideální je si tyto doklady umístit na stejné místo jako snubní prsteny, ty budete mít tendenci hlídat určitě víc. Stejně tak si ověřte, co je potřeba oficiálně po svatbě změnit.
Objednání se na výměnu dokladů
Asi nejnudnější část svatebních příprav, ale také nutná. Pánové jsou v tomto případě značně zvýhodněni a ti, kteří v současném občanském průkazu nemají uvedení rodinný stav, nemusí úřad navštívit vůbec. Oproti tomu nevěsty, pokud mění příjmení, tak je čeká návštěva více institucí. Co je ale důležité – pokud plánujete po svatbě vycestovat, tak ještě 3 měsíce poté můžete jet na původní cestovní pas. Čekací lhůty na úřadech vás ale mohou překvapit, proto si svůj termín zarezervujte klidně i měsíc dopředu, ušetří vám to spoustu nervů.
Prošlápnout boty
Od rána do rána na nohou a velice často v nových botách. Velice častý scénář. Pokud máte rádi svoje chodidla a nechcete si svůj den narušit, věnujte nějaký čas tomu, že svoji obuv prošlápnete a necháte nohu na novou ozdobu zvyknout. Náplasti určitě seženete na každé svatbě, ale bez puchýřů jsou zkrátka párty lepší. V každém případě je ale potřeba prvně boty vůbec správně vybrat!
Nic neodkládat
Nic. A to hlavně ve svatební den. Všechno potom najednou tak nějak zrychlí, takže pokud zrovna někam jdete a můžete cestou odnést sebou nějaké svatební dekorace, určitě je vezměte. Vše udělejte co nejdřív, v tom nejlepším případě pak budete mít prostor na detaily, nebo si možná dokonce i odpočinout.
Finalizace hostů
Pokud máte na svatbě víc jak 20 hostů, zcela spolehlivě vždy najdete alespoň jednoho, který něco nepotvrdil, nedal vědět nebo si nejste tak úplně jisti svou účastí, i když dostal svatební oznámení. Ověřte si, jak jste na tom s těmito hosty a ve svatební den už to dále neřešte. Plánování svatby není oříšek, ale vaši hosté jsou dospělí a nějak si poradí, nemůžete stihnout všechno.
Spěte, kdy jenom můžete
Pokud vám to jde, spěte, pokud ne, tak alespoň odpočívejte kdykoli můžete. Budete mít lepší náladu, jasnější hlavu a vše půjde tak nějak lépe. Snadno se to říká, ale hůř provádí, ale to k tomu patří. Užijte si váš svatební den, jak jen nejlépe bude možné!