Svatební pochod Mendelssohn a historie této skladby

Na žádné svatbě by neměl chybět velkolepý hudební doprovod. Setkat se můžete s mnoha různými svatebními pochody, avšak jedním z nejznámějších je ten od skladatele Felixe Mendelssohna. Ten tuto skladbu napsal v 19. století a stala se jeho nejznámějším počinem. Když svatební pochod Mendelssohn složil, povedlo se mu vytvořit velmi emotivní skladu, která je oblíbená právě v obřadních síních.

Felix Mendelssohn-Bartholdy

Tento skladatel se věnoval psaním symfonií již ve věku pouhých dvanácti let, není proto divu, že vytvořil tak mistrovské dílo, jako je jeho svatební pochod Medelssohn. Původně byla tato skladba napsána jako součást předehry ke hře Sen noci svatojánské od Williama Shakespeara, avšak později se stala oblíbenou i jinde. Felix Mendelssohn-Bartholdy byl velmi významným německým hudebním skladatelem z období romantismu. Zajímal se také o obnovu Bachovy a Schubertovy tvorby, což se na jehož díle později výrazně projevilo.

Vzhledem k židovskému původu autora bylo jeho dílo nemístně kritizováno, v době nacistického režimu dokonce došlo k zákazu hraní jeho děl. Avšak to nezabránilo popularitě tohoto skladatele, byl totiž oblíbený především ve Velké Británii, známým se však postupem času stal i v dalších zemích.

YouTube video

Historie skladby

Součástí svatebního obřadu se tento pochod stal ještě během autorova života. Konkrétně byl svatební pochod Mendelssohn poprvé zahrán 2. června roku 1847. Došlo k tomu v anglické městě zvaném Tiverton, když si ho pro svou svatbu vybrali Dorothy Carewová a Tom Daniel. Nutno však říci, že v této době zmiňovaná skladba nikoho zrovna nezaujala. Slavným se tento pochod stal až o několik let později.

Významné proslavení svatebního pochodu

Netrvalo to příliš dlouho, a z Mendelssohnovy dříve neznámé skladby se stalo velmi oblíbené dílo. Tím nejdůležitějším momentem pro jeho proslavení bylo, když zaznělo na samotné královské svatbě v Londýně. Součástí plánování svatby je totiž i výběr té správné hudby k obřadu, a královský pár zvolil právě tento pochod. Konkrétně k tomu došlo 25. ledna roku 1858. Princezna Viktorie Sasko-Koburská, nejstarší dcera královny Viktorie, si za muže brala Fridricha Pruského – následníka německého trůnu. Pro svůj svatební obřad si zvolili právě svatební pochod od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Skladatel byl ve Velké Británii opravdu oblíbený, často totiž navštěvoval královnu Viktorii a jejího manžela prince Alberta, oba ho měli rádi. Felix zemřel v roce 1847, ovšem i 11 let po jeho smrti se královská rodina rozhodla pro jeho hudbu během svatebního obřadu. To samo vypovídá o tom, jak moc měla tato britská rodina skladatelovu hudbu v oblibě.

Tento svatební pochod má dlouhou historii a během let se stal opravdu oblíbeným dílem. Není proto divu, že ho uslyšíte na velkém množství svateb. Pro své jemné tóny a dojemnou melodii je skvělým doprovodem tak významného dne, jako je svatba.