Zasedací pořádek na svatbě

Jestliže plánujete svatební hostinu, pak velkým strašákem může být to, jak je všechny vhodně usadit. Obzvláště pokud nemáte dobré vztahy v rodině nebo rozvedené rodiče, může být složité vymyslet, kam všechny umístit, abyste se nemuseli bát rozbrojů. S tímto vám mohou pomoci zejména etiketa a společenská pravidla. Zasedací pořádek na svatbě samozřejmě není nutností, avšak ušetří vám později stres a chaos u stolu.

Základní pravidla etikety

Velkým problémem při plánování svatby může být také zasedací pořádek na svatbě. Ten se může řídit několika pravidly, která určuje etiketa. Tím nejhlavnějším je, že nevěsta a ženich vždy sedí v čele stolu, přičemž žena je po pravici muže. Pár by zároveň měl mít výhled na vchod do místnosti. Vedle novomanželů je pak vhodné usadit jejich rodiče, nevěstiny rodiče vedle ženicha, rodiče ženicha pak vedle nevěsty.

Uspořádání zasedacího pořádku na svatební hostinu by mělo vypadat následovně – vedle ženicha se usadí nevěstina matka a vedle ní otec, vedle nevěsty sedí otec ženicha a po jeho boku matka. Nezapomeňte ani na další důležité hosty, mezi které patří svědci. Ti by měli být vedle rodičů. Pak už záleží na vás, jak se rozhodnete rozsadit zbytek. Myslete však na to, že byste měli střídat muže a ženy. Doporučením však je, že mladší by měli sedět společně a ve vzdálenější části svatební tabule.

Zasedací pořádek na svatbě – alternativní řešení

Někdy vzhledem k okolnostem těmto pravidlům jednoduše nelze vyhovět. Pak bude potřeba najít zasedací pořádek na svatbě s několika kompromisy. Nejčastějším problémem bývají rozvedení rodiče, případně jejich noví partneři. Rodiče by samozřejmě měli sedět vedle novomanželů, pokud to však nelze takto provést, řešením je posadit rodiče na opačné strany stolu.

Jeden z nich tedy bude po pravici, zatímco druhý vlevo. Jejich partnery pak už jen stačí usadit k nim. Jestliže pro to nemáte prostor, budete muset najít jiné řešení. Zkuste se proto s rodiči domluvit na jiném místě. Zapeklité může být také usazení dětí. Vždy myslete na to, aby byl k dispozici dostatek místa, ať už pro dětskou židličku nebo odložení kočárku.

Praktické řešení

Jestliže budete mít velkou hostinu, je důležité také zařídit všechny organizační náležitosti. Úplným základem by měly být jmenovky, aby každý snadno poznal své místo. Pokud víte, že budete mít více stolů, každý z nich očíslujte. Hostům pak vždy při příchodu sdělte, k jakému stolu se má posadit. Ideálním řešením je, aby stoly byly dobře přístupné.

Je totiž nepříjemné, když se část hostů musí zvednout, aby jeden člověk mohl odejít od stolu. Jednotlivé stoly můžete uspořádat různě. Mezi nejčastější řešení však patří uspořádání do tvaru písmene T, I nebo U. Oblíbené jsou také kruhové, obdélníkové nebo kombinované sestavy stolů.

Na internetu najdete mnoho různých šablon zasedacího pořádku, které vás mohou inspirovat. Vždy se však řiďte tím, kolik místa máte v místnosti k dispozici. Najít co nejlepší řešení pro všechny nebude jednoduché, avšak věřte, že předem určené sezení bude nejvhodnější volbou.

[sc name="recenze"]