Korkovné

Nejste spokojeni s tím, jaký alkohol vám nabízí místo, kde chcete uspořádat svou svatbu a nehodláte se s tím spokojit? Naštěstí ani nemusíte. Pravděpodobně ale budete muset s provozovatelem daného podniku vyřešit, jak to udělat, abyste si mohli přinést na svatbu vlastní alkohol. A zaplatit za konzumaci korkovné.

Co je korkovné?

Korkovné je zjednodušeně poplatek spojený s tím, že si na svatbu, či oslavu, přinesete nějaký vlastní alkohol. K takové situaci může dojít z více důvodů. Ať už je to například nevyhovující nabídka druhu vín, či jiné alkoholu, nebo také můžete mít v rodině nějakého vinaře. V takovém okamžiku se vám může vyplatit zaplatit korkovné za každou přinesenou láhev, budete pít víno, které máte rádi a ještě ušetříte.

Proč se platí?

Vzhledem k tomu, že konzumace alkoholu je na svatbě často hlavní položkou v útratě pro danou restauraci, nebo catering, tak situace, kdy si přinesete vlastní alkohol ke konzumaci, snižuje provozovateli zisk. Zároveň máte k dispozici dané prostory, personál a také skleničky, je potřeba ušlý zisk provozovateli kompenzovat tím, že za vlastní láhve zaplatíte příslušný poplatek.

Kolik se obvykle platí podle druhu alkoholu a jak se počítá?

S korkovným se můžete setkat prakticky v každém podniku, ale hodně se může lišit částka, kterou v daném místě budete muset zaplatit. Samozřejmě záleží také na druhu alkoholu, který se bude takto účtovat. Nejčastěji se jedná o víno, ale také tvrdý alkohol. Z logiky věci vyplývá, že částka, kterou bude nutné zaplatit za tvrdý alkohol, bude vyšší, než u láhve vína.

Zatímco korkovné za vinné láhve se pohybuje v rozmezí 50 až 250 Kč podle kvality vína, ale i cenové hladiny dané restaurace, za láhve tvrdého alkoholu se účtuje většinou od 250 korun a výš, podle kvality daného alkoholu.

Pokud se pro vlastní alkohol na svatbu rozhodnete, určitě mějte vše dobře spočítané a to ideálně s provozním, který bude mít vaši obsluhu na starost. Před samotnou svatbou si udělejte společnou inventuru, kde spočítáte, kolik zavřených lahví jste přivezli. Druhý den poté spočítáte, kolik přesně se vypilo a z této hodnoty poté uhradíte dané korkovné.


Kdy se může korkovné nejvíce vyplatit?

Může se vám tedy vůbec takový poplatek vyplatit? Určitě ano. A to zejména u tvrdého alkoholu vyšší ceny. Pokud například chcete hostům dopřát prémiové rumy, nebo whisky, může být rozdíl opravdu značný. Zatímco ceny vyzrálého alkoholu mohou v restauracích začínat i na 150 korunách, celé láhve můžete v přepočtu, a při dobré ceně, zakoupit i za méně než polovinu.

Korkovné nejen na alkohol?

Může se vám stát, že budete platit poplatek i na jiné občerstvení, než na alkohol? Není to sice tak časté, ale určitě se to stává. Nejčastěji to může být u dezertů a sladkého občerstvení, které si většina novomanželů vybírá na svatbu samostatně. Při hostině také často můžete narazit na svatební koláčky, zatím jsme ale neslyšeli, že by za ně někdo na svatbě poplatek platil.

Poslední možností, kde vás může korkovné potkat, je konzumace vlastních nealkoholických nápojů. V tomto případě se vám to ale nemůže téměř nikdy vyplatit, protože nealko je právě tím místem, ve kterém mají restaurace největší marži. Pokud na tom budete i tak trvat, určitě to pro vás bude značně nevýhodné.