Svatební fotograf? Vybírejte pečlivě a s rozumem.

Fotka nevěsty, ženicha, s rodiči, společná fotografie, momentky, detaily a tak dále. Svatba vždy rychle uteče a tak spoustu detailů objevíte až následně ze svatebních fotografií, které pro vás budou vzpomínkou na celý život. I v dnešní digitální době plné kvalitních fotoaparátů v mobilech se vyplatí věnovat čas tomu, abyste našli ideálního svatebního fotografa. Až si jednou budete fotografie prohlížet a šikovný svatební fotograf do fotek zachytí danou atmosféru a emoce, úsilí tomu věnované oceníte.

Hledejte s velkým předstihem

Mít na svatbě kouzelníka úplně každý nechce, ale s fotografem je to přesně naopak. Právě proto začněte s hledáním fotografa hned v momentě, kdy znáte termín a místo konání svatby. Pokud budete mít váš svatební den v období mezi červnem a zářím, pospěšte si dvojnásob, protože počet svateb je v těchto měsících nejvyšší a fotografové zkrátka mají omezené kapacity. Není výjimkou, že jsou objednáváni i na dva roky dopředu. Stejný pozor si dejte u hudebního doprovodu, kadeřnic, vizážistek a podobně.

Jak vybírat

Nejlepším nástrojem pro výběr fotografa je samozřejmě doporučení, nebo recenze, ale nebojte se dát šanci ani začínajícím fotografům. Najděte si jejich portfolio fotografií a vybírejte čistě podle toho, jak se vám líbí provedení fotografií. Co někomu přijde vkusné, druhému přijít nemusí, ale i fotograf někdy musí fotit své klienty tak, jak si oni přejí. Pokud se vám tedy nelíbí, jak například pár na fotografii pózuje, ale kvalita fotky je dobrá, nenechte se odradit. Rozhodujícím prvkem je bezesporu i cena a ani svatební fotograf, který si účtuje vysokou cenu, nemusí potvrzovat pravidlo, že vysoká cena = vysoká kvalita.

Tip: Přečtěte si kompletní návod, jak vybrat svatebního fotografa.

Co se bude fotit?

Kvalitní fotograf by se měl o vaši svatbu především zajímat. Měl by se vás určitě zeptat, v jakých prostorách se bude svatba konat, v kolik hodin, jaké fotografie a kdy si přejete nafotit a podobně. Pokud chcete mít ze svatby krásné fotografie v krajině, tak se rovnou připravte, že jejich pořízení je ideální v odpoledních hodinách, kdy slunce je už níže nad obzorem. Fotograf by s vámi měl strávit celý den a bude zároveň svědkem vašich emocí. Vyberte si proto někoho, kdo vám bude sympatický a příjemný, ať z něj nemáte celý den akorát nervy.

Pokud budete chtít pěkné noční fotky, určitě na to fotografa připravit. Fotit světýlka je na svatbě asi nejtěžší, inspirovat se může u nás v galerii. A častým námětem na focení na svatbě je i přítomnost prskavek!

Po setmění pryč

Příprava nevěsty, příprava ženicha, obřad, hostina, odpolední zábava. Tyto části dne byste určitě měli mít od fotografa náležitě zdokumentované. Co je ale k diskuzi a zamyšlení každého z vás, to je už večerní zábava. S přibývajícím alkoholem odpadá stud a tak je někdy lepší, když večerní zábava zůstane objektivům skryta.

Svatební fotograf bude Vaším stínem po celý jeden den, na který nechcete nikdy zapomenout. Přejeme Vám hodně štěstí, aby Vaše volba byla dobrá!