Svatební dekorace: Jaké vybrat a jak je sladit?

Vybrat ten správný design a jednotlivé svatební dekorace není vůbec jednoduché. Promyslet všechny detaily si žádá hodně času. Tyto tipy vám však pomohou uspořádat si myšlenky, abyste při výzdobě na nic nezapomněli.

Plánování svatební výzdoby

Vaším prvním krokem před samotným dekorováním by mělo být sestavení plánu. A to především do jakého stylu chcete výzdobu ladit a z jakých barev by se měla skládat. Svatební dekorace jsou totiž různé, proto je důležité vše pečlivě promyslet. Jestliže totiž sladíte výzdobu, vaše svatba bude vypadat pohádkově. Nezapomínejte na to, že by vše mělo tvořit harmonický celek také v kombinaci s daným místem, oblečením budoucích novomanželů a dalších doplňků jako je třeba kytice.

Práci vám velmi usnadní, pokud si sestavíte konkrétní seznam dekorací. Je však třeba mít dobrou představivost, abyste věděli, jak asi bude výzdoba ve výsledku vypadat. Pokud však budete dekorace pořizovat podle seznamu, budete mít jistotu, že na nic nezapomenete a vše tak bude kompletní.

Rozhodně do svého seznamu zařaďte i detaily jako jsou ubrousky, vázy na květiny, balónky a různé dekorace, které budou zdobit svatební tabuli.

Jednotný styl výzdoby

Svatební výzdobaby rozhodně měla být co nejjednotnější. Pokud chcete svou svatbu ladit do určitého tématu, pak bude dekorování o něco jednodušší.

V poslední době jsou oblíbené svatby ve stylu:

Témat je však mnoho, ať už se jedná třeba o exotiku nebo námořníky. Jestliže vás něco z toho láká, stačí pak už jen dané svatební doplňky ladit do tohoto stylu. Inspirace je všude kolem nás spousta. Samozřejmě však můžete dát prostor také vlastní fantazii.

Svatba podle ročního období

Jaro

Na jaře je všude spousta voňavých květin a zelenající se trávy. Vzduch je plný svěžesti a zpěvu ptáků, proto je dobré volit něco veselého a jasné světlé barvy.

Léto

Léto je pak oblíbené hlavně pro vysoké teploty, spousty ovoce a výrazných barev.

Podzim

Pokud plánujete svatbu na podzim, nechte se inspirovat přírodou. Listy se zabarvují do různých barev, všude jsou kaštany a dýně. Zkuste se tedy zaměřit hlavně na oranžové a hnědé odstíny, které budou ladit s daným obdobím.

Zima

Zima sice pro svatby není příliš oblíbeným obdobím, ale je naprosto kouzelná. Soustřeďte se proto i na ty nejmenší detaily, nabízí se například drobné perly, sněhové vločky a květiny typické pro toto období, jako je například cesmína.

Co se barev týče, volte hlavně z odstínů stříbrné, zlaté a podobných barev. Ovšem s okolím pokrytým sněhem budou dobře ladit i studené odstíny barev jako je například fialová či modrá. Ve výsledku však záleží jen na vás, pro co se rozhodnete. Vždy však myslete na to, že by měly být sladěné dekorace na svatbu podle barvy.

Nebojte se určitého kontrastu, rozhodně to však nepřehánějte s velkým množstvím barev, které spolu nakonec vůbec nebudou ladit.

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, vždy se snažte vytvořit výzdobu tak, aby ve výsledku tvořila jeden celek. Cílem je totiž zkombinovat různé dekorace do harmonického výsledku. Nebudete proto potřebovat desítky různých prvků, naopak někdy je lepší držet se pouze několika málo dekorací.

Náš tip: Vyberte tedy pár dominantních prvků, které pak doplníte drobnostmi.

Dekorace na přírodní svatbu

Pokud se rozhodnete pro svatbu v přírodě a chcete tedy dekorace na přírodní svatbu, nabízí se velké množství řešení, jak celou svatbu vyzdobit. Mezi to nejdůležitější patří ukazatele – k jejich výrobě můžete využít stará prkna nebo třeba křídovou tabulku. Mezi výzdobu svatby nepatří pouze samotné dekorace. Důležité jsou i ostatní drobnosti, které dotvoří celkový dojem z této události.

Velmi podstatné jsou nejenom svatební oznámení, ale především jmenovky, které přijdou na stůl při hostině.

Pro přírodní svatbu je skvělým řešením zvolit jednoduché bílé kartičky, které vložíte do naříznutého korku. Výsledný efekt je působivý a hodí se snad na každou svatbu.

Celková výzdoba přírodní svatby může být velmi variabilní. Záleží hlavně na tom, na jakém místě chcete hostinu pořádat. Je totiž rozdíl, jestli plánujete obřad v lese či na louce, nebo se pro pohodlí všech raději usadíte na farmu či statek. Možností je opravdu mnoho. Ovšem z těch nejoblíbenějších dekorací stojí za zmínku například paletové posezení, různé dřevěné bedny a sudy.

Náš tip: Do okolí můžete naskládat také malé balíky sena či staré kovové kyblíčky.

Dekorace z přírody

Vše skvěle doplní také poklady z přírody – slaďte je podle aktuálního ročního období. Ať už to budou květiny, šišky, šípky či něco úplně jiného. Drobnosti pak můžete ještě doladit dozdobením jutou nebo přírodními provázky, skvělé jsou také dřevěné dekorace na svatbu. Do venkovního prostředí se navíc hodí různá světýlka a romantické osvětlení. Díky nim totiž místo získá opravdu příjemnou atmosféru. Na tyto dekorace se však podrobněji zaměříme až později.

Přírodní dekorace mají také tu výhodu, že jsou poměrně jednoduché na výrobu a zvládne je tak vyrobit každý.

Svatební dekorace na stůl

Vytvořit výzdobu celé svatební tabule je snad to vůbec nejdůležitější a nejtěžší na celé svatbě. U stolu totiž strávíte společně hodně času – a přeci jen na něj bude upoutána velká pozornost. V případě, že se rozhodnete pro kulaté stoly, které rozmístíte jednotlivě, snažte se dekorovat každý ve stejném stylu.

limonáda na svatbu

Není však nutné držet se jednotného konceptu jako je tomu u hranatého stolu. Pokud však vytvoříte jeden velký stůl, je potřeba soustředit se na jeho výzdobu a celkový dojem. Zde je důležité, aby k sobě vše ladilo. Na stůl můžete dát v podstatě cokoliv, ovšem nepřehánějte to s množstvím. Jako dekorace na svatební stůl skvěle poslouží malé svícny s čajovými svíčkami, květiny a řada dalších doplňků podle vašeho vkusu. I u této výzdoby samozřejmě myslete na to, aby vše ladilo s okolními barvami a stylem.

Dávejte však pozor na to, aby na stole zůstal dostatek místa. Bude k němu totiž potřeba usadit mnoho hostů, kteří by se měli pohodlně najíst. Nezapomeňte ani na místo pro dort a případně darované věci, květiny a další.

Svatební výzdoba interiéru či exteriéru

Svatební doplňky se mohou lehce lišit podle toho, zda se rozhodnete pro svatbu venku, či vevnitř. U venkovních svateb se nabízí opravdu mnoho možností, může proto být složité vybrat si jen několik málo věcí, díky kterým celé místo vyzdobíte. V přírodě vás však v podstatě nic neomezuje. V interiéru se musíte přizpůsobit dostupnému prostoru.

Nejdůležitější věcí jsou židle. Pokud totiž nemáte dostatek ladících a dobře vypadajících židlí, právě to může být tím posledním detailem, který ve výsledku zkazí jinak promyšlenou a dokonalou výzdobu.

  • V interiéru se to dá snadno vyřešit potahy na židle. Díky těm skryjete případné nevzhlednosti židlí a všem dáte stejný styl.
  • Ve venkovním prostředí to však může být značně nepraktické. Proto stojí za pozornost sehnat dostatek stejných židlí, případně se je alespoň snažit přizpůsobit tak, aby působily dobře i vedle sebe.

Výzdoba aut

Důležitou otázkou je také, jak ozdobit auta na svatbu. Záleží jen na vás, pro jaké svatební dekorace na auto se rozhodnete. Měly by se však lišit podle toho, na jaké auto budou.

svatební dekorace na auto

Auto pro nevěstu

Nevěstino auto je často zdobeno hlavně květinami, případně stužkami a dalšími drobnými doplňky. Oblíbené jsou také drobnosti, jako je panenka, závoj nebo třeba malý střevíček. Květinové aranžmá se hodí na kapotu, ovšem zdobit můžete i kliky či zrcátka. Na ty jsou vhodné právě mašle, stužky a podobně. Cílem však rozhodně není auto přeplácat.

Auto pro ženicha

Auto pro ženicha si také žádá výzdobu – ačkoliv měla by být o něco střídmější než u nevěstina auta. Velmi efektním doplňkem je cylindr. Ten si s trochou šikovnosti zvládnete vyrobit i doma, stačit vám k tomu bude papír, lepicí páska a ideálně voděodolná barva. Ozdobit ho pak můžete ještě stužkou.

Dále se na autě bude vyjímat také malá podkova v kombinaci s mašlemi na zrcátkách.

Auta svatebčanů

Na výzdobu aut svatebčanů většinou není moc času, proto je třeba, aby byla jednoduchá. Oblíbeným řešením je proto umístění široké stuhy přes kapotu auta ve tvaru V. Tu pak jen doplňte mašlemi na zrcátkách. Stuhy snadno zajistíte uzly, jenže jak připevnit jiné dekorace?

  • Rozhodně se vyhněte špendlíkům. Pro připevnění kytice jsou oblíbené přísavky, u těch si však dejte pozor na promáčknutí kapoty, či případně poškození vosku.
  • Poměrně spolehlivým připevněním jsou také silné magnety, jenže ty nejsou zrovna šetrné k laku vozu. Zřejmě proto budete potřebovat bujnou fantazii, abyste vše zvládli šetrně a pevně připevnit, aby po cestě nic neodletělo.
  • V případě, že pojedete auty delší trasu, je také možností připevnit dekorace až následně na místě. Pokud však máte na autě květiny, myslete na to, že byste měli parkovat ve stínu.

Náš tip: Důležité je také zajistit rostlinám vodu, k tomu bývají využívány speciální ampule, které slouží také k výživě.

Světýlka. Hlavní svatební dekorace?

Světelné dekorace by na vaší svatbě rozhodně neměly chybět. Vykouzlí totiž kouzelnou atmosféru a skvěle rozzáří celé okolí. Oblíbené jsou zejména u venkovních svateb, a to po západu slunce. Získáte tak nezapomenutelné okouzlující vzpomínky. Nabízí se mnoho různých prvků, které osvětlí váš den.

Jednoduchým řešením jsou klasická světýlka. Ta můžete pověsit kamkoliv. Hodí se do blízkosti stolu, na stěny, ale velmi působivé jsou také, pokud je rozvěsíte například na stromy či trámy. Záleží jen na vašich možnostech. Podobně poslouží také žárovky.

Pokud chcete něco opravdu nezapomenutelného, poohlédněte se po světelném baldachýnu.

světelné svatební dekorace

Žádané svatební dekorace jsou také svíčky na svatební tabuli. Ty můžete vložit do vhodných svícnů, ovšem pokud chcete ještě něco více, umístěte je do lucerniček různých velikostí. Ty mohou stát na stole nebo třeba osvětlovat cestu. Na svatbu se také hodí svítící písmena, která nabízí velký prostor pro kreativitu.

Profesionální výzdoba

Jestliže se necítíte na vlastnoruční výzdobu celého svatebního dne, vůbec to není problém. Můžete využít služeb svatební agentury, které vám s tím pomohou. Pokud máte pocit, že tuto službu nepotřebujete, můžete případně využít pouze půjčení dekorací, abyste ušetřili nějaké finance. Půjčit si můžete vše, na co si vzpomenete. Ať už to bude:

  • slavobrána,
  • různé dekorace,
  • umělé květiny,
  • ale i ty nejmenší drobnosti.

Věřte však, že pomoc s výzdobou vám velmi uleví. Pracovníci těchto agentur se totiž ve svém oboru opravdu vyznají, a tak se můžete spolehnout, že výzdoba bude přiléhavá a dokonalá do posledního detailu. Vaším jediným úkolem bude zkonzultovat své představy o dekoracích a doplňcích. Pak už se nebudete muset o nic starat.

Většina těchto společností myslí opravdu na všechno. Vy tak ušetříte spoustu času na ostatní přípravy.

Vybrat a zkombinovat celou svatební výzdobu vůbec není jednoduché. Je potřeba sestavit komplexní plán tak, abyste opravdu na nic nezapomněli. Nebojte se však různých dekorací, díky kterým bude váš svatební den krásný. Ať už se jedná o výzdobu svatební tabule, okolí, či aut. Nejdůležitější je utvořit si představu, aby vše bylo přesně tak, jak si přejete.

Hlavní ale je, abyste si váš den dokonale užili – a jestli se nějaká svatební dekorace nepovedla podle vašich představ, už tak důležité není.