Výročí svatby – víte, po kolika letech jakou oslavíte?

Po narozeninách a svátcích je právě datum svatby dalším důležitým dnem v kalendáři, který si budete pamatovat na celý život. Výročí svatby jsou krásnou příležitostí pro vzpomínání na všechno dobré, ale i zlé, co jste spolu zažili. Znáte ale jména jednotlivých výročí svatby a víte například, jaká svatba se slaví po 20 letech? Máme pro Vás přehlednou tabulku a komentář ke všem těmto výročím a stejně tak jsme se podívali, kdo ze známých osobností jakou svatbu oslavil.

Bavlněná svatba – po roce

První týden, první měsíc, první rok. Prvních 365 dní od svatby jako voda a svazek je v tu dobu ještě čerstvý a to hlavní vás v životě teprve čeká. Možná i právě proto se po prvním roce manželství slaví bavlněná svatba. Ve vztahu by vás nemělo nic trápit a vše má být jemné a hezké a pohodlné. Sehnat příhodný dárek k prvnímu výročí by také nemuselo být tak těžké, bavlněných výrobků je na trhu dostatek.

Pokud jste se u nás inspirovali, pravděpodobně vám také skončil benefit v podobě konce svatební hry 12 měsíců.

Papírová svatba – po 2 letech

Až společně dokončíte druhý rok manželství, budete spolu „papírově“ už dva roky. Většina novomanželů říká, že když si vzpomenou, jak jejich život vypadal dva roky před svatbou a dva roky po ní, tak je to obrovský rozdíl. Někdy přichází stěhování, jednou i děti. A dárek k výročí papírové svatby? Diář?

Víte, že první a druhé výročí svatby v Polsku označují přesně obráceně, ale všechny ostatní jsou shodné?

Kožená svatba – po 3 letech

Třetí rok po svatbě spolu oslavíte svatbu koženou. Symboliku tohoto materiálu se nám nepodařilo vypátrat, ale snad z toho nebudete kožení. Stojí také za zmínku, že třetím rokem překonáváte 1000 dnů společného manželství. Koženou svatbu už ale v České republice oslaví zhruba jen polovina párů. Rozvodovost je u nás opravdu hodně vysoká.

Květinová svatba – po 4 letech

4 roky od svatby přináší ideální čas na to, aby ženy dostaly opravdu velikou kytici. Slaví se totiž květinová svatba a kdy jindy sáhnout po takovém dárku. Zvažte, jestli nepořídit květinu živou, o kterou se můžete společně starat. 4 roky už jste spolu zvládli, tak zvládnete opečovávat i květinu.

Dřevěná svatba – po 5 letech

První pětiletka. Byť to ještě nejsou úplně kulatiny, jde o půl dekády, kterou jste spolu strávili. 5 let jste chodili na první stupeň a tohle je stejně dlouhá doba. Troufáme si říct, že od této chvíle už se měří výročí pouze po pěti letech 🙂

Železná svatba – po 6 letech

Pět let a jeden rok k tomu. Více než 2000 dní, které jste už spolu strávili vám dovolují oslavit železnou svatbu. Už na první pohled je patrné, že za tu dobu jste museli projít několika zkouškami a proto už by mělo být vaše manželství železně pevné!

Vlněná svatba – po 7 letech

Vztahové krize často přicházejí po sedmiletých obdobích. Alespoň se to tedy tvrdí. Vlněná svatba je tedy poměrně zásadní metou, kterou je skvělé společně oslavit.

Bronzová svatba – po 8 letech

Ve světě sportu je bronz pevně spjat s třetím místem, ale v manželství budete bronzovou svatbu slavit až po 8 letech! Možná proto, že je 3 místa od kulatého, desetiletého výročí!

Hliněná svatba – po 9 letech

Devět let. Poslední jednomístné číslo, které vám přinese oslavu hliněné svatby. V minulosti byla dobrá hlína základem pro kvalitní stravu, dnes můžete posunout své manželství například nákupem pozemku pro stavbu domu. Ale způsob oslavy hliněné svatby rozhodně necháme na vás!

Cínová svatba – po 10 letech

Pokud jste právě oslavili cínovou svatbu, tak by vám mělo být něco kolem 37 a 39 let. Samozřejmě statisticky. Výročí cínové svatby je určitě i bodem bilancování. Každý rok na Silvestra určitě máte nějaké předsevzetí, nebo přemýšlíte, co s vámi bude za rok. V manželství lidé říkají, že přemýšlí v horizontu deseti let. Cínová svatba je tedy prvním záchytným bodem k bilancování.

Ocelová svatba – po 11 letech

V momentě, kdy začnete oslavovat druhou desítku společných výročí, tak jako první oslavíte ocelovou svatbu. Ocel je velice pevná a tvrdá a po 11 letech by stejně měl fungovat i váš vztah!

Hedvábná svatba – po 12 letech

Pokud jsme o pár řádků výše psali, že po 11 letech by vaše manželství mělo být ocelově pevné, tak co po 12 letech? Zřejmě byste se měli odměnit a dopřát si také trochu toho pohodlí a luxusu. Hedvábí je zcela jednoznačně jednou z nejluxusnějších látek, které na zemi najdete a proto to může být pěkným dárkem jak pro ni, tak pro něj.

Krajková svatba – po 13 letech

Oproti dvanáctému výročí je to třinácté vyloženě navádějící k tomu, aby dárek dostala partnerka. Krajková svatba by vás po 13 letech mohla opět přiblížit rannější fázi vašeho vztahu a nějaký kus krajkového doplňku by k tomu mohl jednoznačně pomoci.

Slonovinová svatba – po 14 letech

Pokud se po 14 letech manželství chcete dostat do problémů, pak je určitě nějaký dárek spojený se slonovinou skvělá volba. Ale určitě ji nedoporučujeme. Sloni jsou známí pro jednu věc – mají fantastickou paměť. A k tomu navíc působí mohutně a stabilně. Za 14 let v manželství se vám jistě podařilo také vybudovat něco silného a velkého.

Křišťálová svatba – po 15 letech

Pro Českou republiku je křišťál samozřejmě o mnoho významnější, než pro ostatní země. Tradice českého křišťálu je opravdu velmi bohatá a pokud se tedy chcete po 15 prožitých letech společně odměnit, pak rozhodně volte české křišťálové sklo!

Porcelánová svatba – po 20 letech

Proslýchá se, že po dvaceti letech bylo dříve potřeba vyměnit svatební porcelán. Těžko říct, jestli je to dnes spíš dříve, nebo později. Je ale jisté, že po 20 letech od svatby oslavíte porcelánovou svatbu.

Vzpomenete si, co jste dělali v roce 2000? Ano, to je 20 let dozadu, představte si ten časový úsek 🙂

Stříbrná svatba – po 25 letech

25 let, čtvrt století. Tolik času musí uplynout, abyste oslavili svatbu. Je to také první výročí svatby, které přímo vybízí k nákupu nějakého šperku, či pěkných hodinek. Další nákup šperků k výročí vás čeká za poměrně dlouhou dobu, takže se nemusíte bát!

Zlatá svatba – po 50 letech

Pamatujete si, jak jste si před 25 lety dávali k výročí stříbrné svatby dárky? Ano? Tak Vám upřímně gratulujeme. Pokud se vám podaří oslavit stříbrnou svatbu podruhé, jste spolu už půl století, 50 let. Zde už není pochyb o tom, že to musí být šťastné manželství. To jinak není možné vydržet.

Platinová svatba – po 70 letech

70 let spolu. Co jiného by mohlo být označeno jako láska na celý život? Je velmi pravděpodobné, že v době, kdy slavíte platinovou svatbu, Vaše děti a vnoučata už sami zažívají výročí svateb!


Výročí svatby a kdy Vás jaké čeká?

Níže jsme pro Vás připravili jednoduchou tabulku tak, abyste si našli co nejrychleji právě to výročí svatby, které hledáte!

Roky od svatbyTermín
1bavlněná svatba
2papírová svatba
3kožená svatba
4květinová svatba
5dřevěná svatba
6železná svatba
7vlněná svatba
8bronzová svatba
9hliněná svatba
10cínová svatba
11ocelová svatba
12hedvábná svatba
13krajková svatba
14slonovinová svatba
15křišťálová svatba
20porcelánová svatba
25stříbrná svatba
30perlová svatba
35korálová svatba
40rubínová svatba
45safírová svatba
50zlatá svatba
55smaragdová svatba
60diamantová svatba
65kamenná svatba
70platinová svatba (briliantová)
75nebeská svatba (korunovační)
80 a vícmulti-platinová

Výročí svateb slavných

Víte, kdo oslavil kdy a jaké výročí svatby? Níže pro Vás máme 5 zajímavých párů, které určitě stojí za zmínku!

David a Victoria Beckham

Jeden z nejslavnějších párů světa letos společně oslavil 21 let manželství. Jestli si v roce 2019 Beckhamovi nadělili nový porcelán, ale asi nezjistíme. Jejich svatba se odehrála v den amerického svátku nezávislosti, tedy 4.července. v roce 1996.

David a Victoria Beckham

Václav Havel

Poslední prezident Československa a první prezident samostatné České republiky měl pestrý život. Především politický, ale i osobní. Václav Havel oslavil se svojí první ženou, Olgou, celkem 32 výročí od svatby. Se svou druhou ženou, Dagmar, strávil posledních 14 let svého života.

Barack a Michelle Obama

Barack Obama, 44. prezident Spojených států Amerických oslavil se svou ženou Michelle už 28 let od jejich svatby. Ta se konala 3.10.1992. Tento slavní pár šel při prvním rande na zmrzlinu. Kam jste šli vy?

Barack a Michelle Obama

Královna Alžběta II.

Královna Alžběta je zkrátka tradiční anglickou dámou. Vdaná je od 9.června 1947, tedy již 73 let. Téměř stejně věrná je i svému povolání, které nezměnila od 6.února 1952, vládne tedy Velké Británii celých 68 let.

Královna Alžběta a princ Philip

Marie a Josef Kunajovi

Tato dvě jména vám toho pravděpodobně neřeknou tolik, jako ta výše zmíněná, ale rekordmani jsou. Dokonce oficiálně zapsaní v České knize rekordů a to díky délce svého manželství, 75 let.


Doufáme, že se Vám náš článek líbí a pokud sami plánujete svatbu, budeme rádi, když během Vašich výročí budete na tento den vzpomínat i díky našim světýlkům a objednáte si je.