Koronavirus a svatba. Jak odpovědělo 321 nevěst?

Plánování svatby většinou trvá půl roku až rok a hlavní svatební sezona začíná v červnu a ve stejném tempu pokračuje až do září. Jinak tomu nemělo být ani v roce 2020, ale spoustu plánů překazil koronavirus. Rušení akcí a shromáždění, omezení pohybu osob, roušky na každém kroku. Nařízení vlády dopadly na celou společnost. Změny plánů musely učinit i letošní novomanželé. Nevěst, které letos plánují svatbu, jsme se zeptali, jak jde k sobě koronavirus a svatba.

Kdy jsme se nevěst ptali?

Jako půjčovna svatebních dekorací jsme samozřejmě nařízeními vlády silně ovlivněni a snažíme se nevěstám a ženichům vyjít maximálně vstříc. V průběhu března se situace dramaticky zhoršila a i přes náš optimismus bylo jasné, že letošní svatební sezona bude výrazně jiná než obvykle.

V roce 2019 proběhlo na území České republiky přibližně 54 000 svatebních obřadů a stejné číslo se předpokládalo i na letošní rok. Na základě našeho svatebního průzkumu víme, že zhruba tři čtvrtě svateb se odehrává od června do září a „magické“ sobotní datum 6.6.2020 mělo být nejvytíženějším svatebním dnem roku. I přes včerejší (23.4.2020) uvolnění pravidel, nebude. Mnoho novomanželů už svatební termín posunulo.

O dotazníku koronavirus a svatba

Dne 22.3. jsme připravili jednoduchý dotazník, ve kterém jsme se budoucích nevěst ptali, jak přistupují v přípravách svatby vzhledem k situaci s koronavirem. Do Velikonoc se nám podařilo shromáždit celkem 321 odpovědí od nevěst a moc jim tímto děkujeme!

Z dotazníku nám vyplynulo, že více než čtvrtina nevěst už tou dobou změnila termín svatby a téměř 40 % nevěst o změně termínu uvažovalo. Nejvíce nám odpovídaly samozřejmě ty nevěsty, které nařízení zasáhla nejvíce, tedy od dubna do června. Velký počet červnových termínů svateb je z tabulky viditelný na první pohled.

Plánované termíny svateb

Naší hlavní otázkou bylo, jestli během tohoto období přistoupily ke změnám v plánování a termínu svatby a na kdy případně svatbu posouvají.

koronavirus a svatba - otázka 1

Ještě zajímavější je tak detailní pohled na období plánovaných svateb od dubna do června. Z celkového počtu 321 dotázaných nevěst, jich 221 mělo naplánovanou svatbu v tomhle období. Jak změnil koronavirus jejich svatební plány, vidíte na dalším grafu.

koronavirus a svatba - otázka 2

Na kdy se budou svatby přesouvat?

Jaké budou nové termíny svateb? Jak se zvládnou všechny odehrát? To je asi největší otázka všech svatebních dodavatelů a také nevěst, protože většina letních termínů je plně obsazena a kapacity oddávajících nejsou neomezené.

koronavirus a svatba - otázka 3

Podzimní svatby. Často opomíjená a zavrhovaná varianta, která má ale mnohé do sebe. V letošním roce bude mít větší počet nevěst ve svatebním albu zbarvené listí. Další zajímavý údaj je ten, že stejný počet nevěst, které čeká nově svatba na podzim, se rozhodly přesunout svatbu až do roku 2020. Podle komentářů od nevěst je vidět, že nejčastěji posouvají téměř přesně o rok.

Koronavirus a svatba – jak to bude?

Jaký tedy bude skutečný dopad koronaviru na svatby? A jak se změní přístup nevěst a dodavatelů k letošním svatbám a možná i těm v roce 2021?

V běžném případě se většina svateb odehrává o sobotách, což v letošním a příštím roce bude velice náročné. Fotografové, kapely, kadeřnice a další zkrátka nebudou mít tolik volných termínů a pohromadě a stejně tak tomu bude mezi hotely, penziony a dalšími svatebními místy. Variantou je tak uspořádat svatební obřad v pracovním týdnu, případně počkat až do roku 2022, kdy bude situace snad už uklidněná. Současné vládní nařízení počítá s uvolněním svateb od 25.května 2020

vládní nařízení

Přeje Vám klidné dny a hodně štěstí v dalších přípravách svatby!