Svatební proslov – Vzor pro jeho přípravu!

Veselé vzpomínky, dojemné příběhy, blahopřání novomanželům. Svatební proslovy obsahují vždy něco osobního a měly by ostatním hostům přinést jakýsi náhled do života čerstvých novomanželů. Dá se také říct, že na svatební proslov se většinou těší na svatbě všichni, kromě těch, kteří jej mají přednést. Univerzální vzor na svatební proslov asi neexistuje, ale některé body by měl mít určitě. Podívejte se, jak postupovat, pokud vás na svatbě čeká kromě zábavy i řečnění.

Na co se můžete těšit?

  1. Co je svatební proslov?
  2. Kdo má svatební proslov?
  3. Co říct a čemu se naopak vyhnout?
  4. Vzor svatebního proslovu
  5. Jak proslov zvládnout psychicky?
  6. Jak se liší jednotlivé proslovy?
  7. 6 tipů jak se připravit na svatební proslov
  8. Kurz mluvení na veřejnosti

Co je svatební proslov?

Svatební proslov je ústní projev některého z hostů u příležitosti pogratulování k uzavření sňatku novomanželům. I když se jedná o velmi tradiční záležitost a nějakou svatební řeč uslyšíte na každé svatbě, nikde není psáno a dáno, jak přesné má proslov na svatbě vypadat. Je ale pravděpodobné, že se během svatebního dne setkáte s více než jedním proslovem.

Kdo má svatební proslov?

Pokud jste budoucí nevěsta, nebo ženich, měli byste se předem společně domluvit, kdo má mít na vaší svatbě proslov. Obecně platí, že proslov mívají rodiče, případně sourozenci novomanželů a poté svědci. Určitě se vyvarujte tomu, aby bylo proslovů moc. Není nic horšího, než když chce každý něco říct, ale většina se za sebou pouze opakuje.

Svatební proslov není vůbec jednoduchá záležitost. Většina z nás není zvyklá hovořit pro širší skupinu lidí, kteří jsou navíc slavnostně oblečeni, často navíc s mikrofonem a s očekáváním v očích všech přítomných. Pokud budete někoho o proslov žádat, berte toto v potaz. Musí to být někdo, kdo tento úkol zvládne, ale hlavně přežije. Pokud naopak víte o někom, kdo je s mikrofonem jako ryba ve vodě, dejte mu šanci vyniknout.

Pronést souvislou, poutavou a dobrou řeč, není jednoduché, ale všechno se dá naučit, níže pro vás máme tipy, jak je možné se na proslov na svatbě připravit.


Co říct a čemu se naopak vyhnout?

Každý, kdo mluví k širšímu publiku, by měl předem vědět, co chce říct a připravený text by měl mít hlavu a patu. Pokud Vás nenapadá, z jakého konce se svatebním proslovem začít a čemu se naopak vyhnout, tak pro vás máme dvě zásady. Níže pro vás máme také dvě ukázky z jednoho filmu, pouze v angličtině, ale případně si můžete doplnit. V originále se jedná o About Time, v češtině pak Lásky čas. První příklad je pozitivní, druhý může být naopak varováním

Zaprvé, řekněte hostům něco osobního, co vás pojí s nevěstou či ženichem. Nezáleží, jestli jde o vaši dceru, syna, či nejlepšího kamaráda. Nějaký vztah k sobě máte vždy a určitě i spoustu společných zážitků. Můžete třeba říct, co na tom druhém obdivujete, čím je pro vás osobností a můžete dodat i vtipný kontext vůči vám samotným. Dobré je použít zážitky z dětství, či velice opatrně zážitky z dospívání.

YouTube video

Zadruhé, vyhněte se všemu co je jakkoli spjato s bývalými partnery, příběhy, které mohou být komukoli na svatbě nepříjemná, ať už z jakéhokoli důvodu. Pokud mluvíte k publiku, je vždy důležité vědět, kdo v publiku je. Pokud si nejste jisti tím, jestli hosté váš proslov ustojí, určitě volte opatrnější variantu.

YouTube video

Svatební proslov – vzor osnovy:

Žádné mluvené slovo nemusí, a ani by nemělo mít, striktní strukturu a osnovu. Pokud ale nejste rozený řečník, držte se těchto pěti bodů, které vám svatební proslov a jeho přípravu značně ulehčí.

  1. Oslovení hostů a požádání o pozornost
  2. Uvítání a představení řečníka
  3. Osobní příběh
  4. Gratulace a blahopřání novomanželům
  5. Poděkování, předání slova

Rozebírat do detailu jednotlivé body nemá smysl. Variant, kdy a kde mohou být použity, je spoustu, ale obecné části platí pro všechny proslovy stejně.

svatební proslov přípitek
Svatební řeč je dobré ukončit přípitkem!

Nejprve byste měli oslovit své publikum, tedy všechny ke komu budete mluvit od těch nejvýznamnějších, po ty méně významné. Sluší se také poděkovat za možnost říct pár slov a být přítomen na dané svatbě. Následuje osobní část, kde je to čistě na vás, závěr se bude opět shodovat pro většinu. Popřát novomanželům vše nejlepší a poděkovat za to, že jste byli posloucháni.

Pokud chcete mít „něco v ruce“ a být připraveni, připravili jsme pro vás pro váš svatební proslov vzor, který si můžete stáhnout a použít.

Od našeho vzoru svatebního proslovu je samozřejmě možné se jakkoli odchýlit. Záleží, na co si přesně troufnete. Buďte ale připraveni i na drobné změny v proslovu, například pokud budete hovořit jako třetí a dva předchozí řečníci už dvakrát hosty přivítali na svatbě, potřetí už to slyšet nemusí. Stejně tak můžete reagovat i na nějaké hlášky, které jsou přímo s danou svatbou spojeny.

Jak proslov zvládnout psychicky?

A jak vlastně horor v podobě svatebního proslovu zvládnout? Pomozte si berličkami. Pokud se bojíte, že budete mít okno, klidně si proslov vytiskněte. Nejste profík a nikdo vás za to nebude kárat. Každý svatební proslov vzor vyžaduje, tak proč ho nemít s sebou.

Hlavní body, které chcete říct, si zvýrazněte, nebo si je zapamatujte. Pokud víte, co chcete hostům říct, vždy to dokážete říct vlastními slovy. Ať více, či méně kostrbatě, ale dokážete.

Trápí vás tréma? Najděte si v publiku někoho, koho znáte a kdo vás má rád. Pokud vypadnete z konceptu, oční kontakt vás vždy psychicky podpoří. Pokud nechcete vidět výrazy ostatních hostů, dívejte se jakoby přes ně do dáli. Navodíte tím pocit, že udržujete oční kontakt, ale zároveň zůstanete v klidu.


Jak se liší jednotlivé svatební proslovy?

Jak už bylo zmíněno, proslov na svatbě je tradiční záležitostí a zřídkakdy bývá ve svatebním dni pouze jeden. Ke sňatku novomanželů se tak budou hosté vyjadřovat vždy jinak a to především na základě jejich vztahu k nim. Jaké jsou tedy varianty?

Svatební proslov otce nevěsty

Tou nejdojemnější řečí na svatbě je často proslov otce nevěsty. Vztah mezi otcem a dcerou bývá často jiný, než v případě syna. Otcové mají přeci jen větší nutkání chránit „svou malou dcerku“ a proto se nezřídka stane, že svatební řeč dojme nejen hosty, ale také samotného řečníka. Pro mnohé otce je to emotivní chvilka z toho důvodu, že jim dochází, že jejich dcera už bude mít v životě jiného nejdůležitějšího muže.

otec a nevěsta
Pro otce nevěsty bývá svatební proslov opravdovou zkouškou

Svatební proslov svědka

Samozřejmě u proslovů není nic pravidlem a vždy záleží na povaze řečníka, ale často platí, že proslov svědka bývá na svatbě tím nejvtipnějším. Vzhledem k tomu, že svědci se často řadí mezi nejlepší přátele novomanželů, tak toho o sobě ví opravdu hodně a není pro ně problém přiložit i nějakou vtipnou historku. Vtipný proslov na svatbu patří a neměl by chybět, ať si ale dá každý svědek pozor na hranice!

Svatební řeč oddávajícího

Drtivá většina proslovů na svatbě vyjde z úst vaší rodiny, či vašich přátel. Jedna výjimka se ale přece jen najde a tou je právě svatební řeč oddávajícího. Pro některé novomanžele může být právě proslov toho, kdo posvětí vaše manželství, nepříjemným okamžikem napětí. Oddávající mají zkrátka možnost si stoupnout a provést řeč tak, jak si myslí, což se novomanželům také nemusí líbit. Doporučujeme proto se setkat s oddávajícím ještě před svatbou a domluvit se především na délce jeho řeči a také na tom, čemu se má vyhnout. Svatební řeč oddávajícího by neměla být příliš dlouhá, aby samotný obřad netrval věky.


6 tipů jak se připravit na svatební proslov

Pokud nejste vyloženě exhibicionista, tak vést proslov před publikem pro vás asi nebude nejpříjemnější. Nicméně stejně jako většina věcí v životě i mluvení na veřejnosti je možné se naučit. Máme pro vás tipy, jak na to.

1.      Svoji svatební řeč si nacvičte

Tenhle bod platí především pro „střelce“. Pokud si o sobě nejste vyloženě jisti, že netrpíte trémou, nespoléhejte na to, že zkrátka dáte proslov na svatbě z patra. Ano, může se to podařit, ale může to taky skončit fiaskem, zrudnutím obličeje a trapasem. Vaši hostitelé si dali velkou práci připravit perfektně svatební den, proto si dejte práci i vy a nacvičte si svůj proslov předem tak, že si budete jisti, že to nějak zvládnete. Dokonalost se nečeká, ale snaha se vždy ocení.

2.      Hlavní myšlenka proslovu

Vaše svatební řeč bude samozřejmě rozdělena do více částí, nějak začne, nějak skončí, ale měla by mít jednu klíčovou část, jedno sdělení, které chcete předat. Někteří řečníci chtějí povědět co nejvíce a když začnou mluvit, dostanou „okno“. Když se zaměříte pouze na jednu věc, pravděpodobně ji nezapomenete.

3.      Trénink před kamerou

Není nic jednoduššího, než si na zkoušku odříkat svůj svatební proslov a natočit se při tom. Až si pustíte první záznam, pravděpodobně se u toho zděsíte a budete se chtít na všechno vykašlat. Druhý, třetí a další pokusy budou ale vždy lepší. Snažte se také ignorovat barvu svého hlasu, protože většina lidí nemá vlastní hlas na audiozáznamech ráda. Zaměřte se především na intonaci a na držení těla a pohyb.

4.      Ticho je nejmocnější zbraň

Co spojuje všechny dobré řečníky. Ticho. Pauzy.

Největší pozornost přitáhnete tím, že uděláte při proslovu pauzu. Ticho bude v sále rezonovat, hosté nezačnou najednou křičet a budou vám věnovat větší pozornost. Pauza přidá celému projevu na dramatičnosti a také vám může dát šanci si utřídit myšlenky k tomu, jak chcete pokračovat.

YouTube video
Bývalý prezident USA je mistrem v použití pauzy během proslovu. Nicméně vy na svatbě rozhodně uberte na dramatičnosti 🙂

5.      Tempo šneka

Jak jsme již zmínili, svatební proslov pro řečníky není tou nejpříjemnější událostí a často to tak chtějí mít rychle za sebou. Pokud ze sebe ale svou řeč „vysypete“, nebude to mít takový efekt, jako když budete mluvit pomalu. Udržet pomalé tempo na uzdě je opravdu těžké a právě proto je potřeba mít na takovou věc trénink, ideálně na kameře.

6.      Mluvte k hostům, ne do země

To někteří slyšeli už možná ve škole. Při projevu je důležité nejen to, co říkáte, ale jak to říkáte. A i to jde nacvičit. Je více než vhodné, abyste při svém projevu udržovali oční kontakt s hosty. Pokud si na to netroufáte, dívejte se jim na kořen nosu, nikdo to nepozná a vás to nerozhodí. Stejně tak je důležité zapojit trochu pohybu, gestikulaci rukou a podobně.


Kurz mluvení na veřejnosti?

Jestli jste svědomití a chcete se na svou svatební řeč připravit opravdu dobře, je možné vyhledat nějaký kurz, který se věnuje tomu, jak mluvit na veřejnosti. Každý bude znát giganta jménem Google, ne všichni ale vědí o jejich vzdělávacích programech. Pokud potřebujete, aby váš proslov na svatbě měl šťávu, vyzkoušejte právě jejich kurz zaměřený na mluvený projev na veřejnosti.

Držíme Vám palce!