Svatební proslov – Vzor pro jeho přípravu!

Veselé vzpomínky, dojemné příběhy, blahopřání novomanželům. Svatební proslovy obsahují vždy něco osobního a měly by ostatním hostům přinést jakýsi náhled do života čerstvých novomanželů. Dá se také říct, že na svatební proslov se většinou těší na svatbě všichni, kromě těch, kteří jej mají přednést. Univerzální vzor na svatební proslov asi neexistuje, ale některé body by měl mít určitě. Podívejte se, jak postupovat, pokud vás na svatbě čeká kromě zábavy i řečnění.

Kdo má svatební proslov?

Pokud jste budoucí nevěsta, nebo ženich, měli byste se předem společně domluvit, kdo má na svatbě mít proslov. Obecně platí, že proslov mívají rodiče, případně sourozenci novomanželů a poté svědci. Určitě se vyvarujte tomu, aby bylo proslovů moc. Není nic horšího, než když chce každý něco říct, ale většina se za sebou pouze opakuje.

Svatební proslov není vůbec jednoduchá záležitost. Většina z nás není zvyklá hovořit pro širší skupinu lidí, kteří jsou navíc slavnostně oblečeni, často navíc s mikrofonem a s očekáváním v očích všech přítomných. Pokud budete někoho o proslov žádat, berte toto v potaz. Musí to být někdo, kdo tento úkol zvládne, ale hlavně přežije. Pokud naopak víte o někom, kdo je s mikrofonem jako ryba ve vodě, dejte mu šanci vyniknout.

Co říct a čemu se naopak vyhnout?

Každý, kdo mluví k širšímu publiku, by měl předem vědět, co chce říct a připravený text by měl mít hlavu a patu. Pokud Vás nenapadá, z jakého konce se svatebním proslovem začít a čemu se naopak vyhnout, tak pro vás máme dvě zásady. Níže pro vás máme také dvě ukázky z jednoho filmu, pouze v angličtině, ale případně si můžete doplnit. V originále se jedná o About Time, v češtině pak Lásky čas. První příklad je pozitivní, druhý může být naopak varováním

Zaprvé, řekněte hostům něco osobního, co vás pojí s nevěstou či ženichem. Nezáleží, jestli jde o vaši dceru, syna, či nejlepšího kamaráda. Nějaký vztah k sobě máte vždy a určitě i spoustu společných zážitků. Můžete třeba říct, co na tom druhém obdivujete, čím je pro vás osobností a můžete dodat i vtipný kontext vůči vám samotným. Dobré je použít zážitky z dětství, či velice opatrně zážitky z dospívání.

Zadruhé, vyhněte se všemu co je jakkoli spjato s bývalými partnery, příběhy, které mohou být komukoli na svatbě nepříjemná, ať už z jakéhokoli důvodu. Pokud mluvíte k publiku, je vždy důležité vědět, kdo v publiku je. Pokud si nejste jisti tím, jestli hosté váš proslov ustojí, určitě volte opatrnější variantu.


Svatební proslov – vzor osnovy:

Žádné mluvené slovo nemusí, a ani by nemělo mít, striktní strukturu a osnovu. Pokud ale nejste rozený řečník, držte se těchto pěti bodů, které vám svatební proslov a jeho přípravu značně ulehčí.

  1. Oslovení
  2. Uvítání
  3. Osobní příběh
  4. Gratulace a blahopřání novomanželům
  5. Poděkování, předání slova

Rozebírat do detailu jednotlivé body nemá smysl. Variant, kdy a kde mohou být použity, je spoustu, ale obecné části platí pro všechny proslovy stejně.

Nejprve byste měli oslovit své publikum, tedy všechny ke komu budete mluvit od těch nejvýznamnějších, po ty méně významné. Sluší se také poděkovat za možnost říct pár slov a být přítomen na dané svatbě. Následuje osobní část, kde je to čistě na vás, závěr se bude opět shodovat pro většinu. Popřát novomanželům vše nejlepší a poděkovat za to, že jste byli posloucháni.

Od našeho vzoru svatebního proslovu je samozřejmě možné se jakkoli odchýlit. Záleží, na co si přesně troufnete. Buďte ale připraveni i na drobné změny v proslovu, například pokud budete hovořit jako třetí a dva předchozí řečníci už dvakrát hosty přivítali na svatbě, potřetí už to slyšet nemusí. Stejně tak můžete reagovat i na nějaké hlášky, které jsou přímo s danou svatbou spojeny.

Jak proslov zvládnout?

A jak vlastně horor v podobě svatebního proslovu zvládnout? Pomozte si berličkami. Pokud se bojíte, že budete mít okno, klidně si proslov vytiskněte. Nejste profík a nikdo vás za to nebude kárat. Každý svatební proslov vzor vyžaduje, tak proč ho nemít s sebou.

Hlavní body, které chcete říct, si zvýrazněte, nebo si je zapamatujte. Pokud víte, co chcete hostům říct, vždy to dokážete říct vlastními slovy. Ať více, či méně kostrbatě, ale dokážete.

Trápí vás tréma? Najděte si v publiku někoho, koho znáte a kdo vás má rád. Pokud vypadnete z konceptu, oční kontakt vás vždy psychicky podpoří. Pokud nechcete vidět výrazy ostatních hostů, dívejte se jakoby přes ně do dáli. Navodíte tím pocit, že udržujete oční kontakt, ale zároveň zůstanete v klidu.

3 odpovědi na “Svatební proslov – Vzor pro jeho přípravu!”

  1. Pingback: Svatební řeč -

Komentáře jsou uzavřeny.