V naprosté většině svateb je to přesně obráceně. Nejprve přichází poštou, elektronicky, nebo jakkoli jinak svatební oznámení o tom, že se budete brát. Kdy, kde a samozřejmě kdo. Je to ale jediná varianta? Co když to máte v hlavě vymyšlené jinak a „standardní“ postup se vám vůbec nehodí? Tak to prostě jinak udělejte! Ani tak sice nebudete první, kdo rozešle svatební oznámení po svatbě, ale to vám může být jedno.
Kdy se svatební oznámení po svatbě vyloženě hodí?
Někdy to zkrátka jinak nejde. Pokud dostanete například super nápad během dovolené v neslavnějším městě casin na světě, v Las Vegas a prostě se to stane. Dřív, než se stačíte rozmyslet, najednou budete manželé. Jako Rachel a Ross. V takovém případě zkrátka jindy oznámení odeslat ani nestihnete, je proto potřeba to udělat až následně.
Jak vypadá klasické svatební oznámení ví asi každý. Vždy vypovídá o tom, kdo svatbu má, ale taky kde a kdy.
Ale vážněji. Svatební oznámení po svatbě se hodí přesně v těch případech, kdy chcete mít obřad pouze sami dva, v klidu a nejčastěji někde daleko. Zkrátka bez hostů. Kolikrát ani vaši přátelé nemají tušení, že nejedete jen na obvyklou dovolenou, ale vrátíte se jako manželé. To překvapí asi každého. Jestli oznámení pojmete jako pouhý sdělovací prostředek nového stavu, nebo to bude pozvánka i na jakousi svatební afterparty, to necháme na vás. Uvidíte ale, že někteří se budou alespoň oslav dožadovat! Čemu se ovšem nevyhnete ani vy, je změna dokladů po svatbě.
Pokud je to právě váš případ a hodláte své okolí svatbou tak trochu překvapit, určitě se vám to povede. Oznámení má nejčastěji i funkci pozvánky na svatbu, což je v tomto případě nemožné. Můžete z toho ale vytvořit pozvánku na oslavu, kde tuto novou skutečnost s hosty alespoň oslavíte.
Kdo ho má dostat?
Zde může být dilema podstatně jednodušší než v případě, kdy se oznámení odesílá před svatbou. Nemusíte zkrátka tolik spekulovat, komu ho poslat chcete a komu ho poslat nechcete. Oznámení po svatbě by, podle nás, měli dostat ti nejbližší. Určitě rodiče, babičky a dědečci, nejlepší kamarádi. Zbytek je na zcela na vás. Pokud nejste výjimkou dnešní doby, a máte sociální sítě, stejně se to rozkřikne velice rychle.
Velkou výhodou je také to, že už nemusíte od příjemců oznámení po svatbě očekávat odpověď k tomu, jestli se svatby zúčastní. Každý, kdo někdy organizoval vlastní svatbu vám potvrdí, že i když jde o známé a kamarády, málokdo se vám ozve automaticky tak, jak se po něm na pozvánce chce.
RSVP – Répondez s’il vous plaît – pokud uvidíte tuto zkratku na pozvánce, tak vás odesílatel doslova žádá o jediné – „odpovězte prosím“
Jak má oznámení po svatbě vypadat?
V čem se nejčastěji liší? No, především v použití fotografií a v minulém čase. Svatební oznámení až po svatbě má tu výhodu, že už jste se vzali, vše je v klidu, víte, jak to dopadlo a nejspíš na to máte i nějaké fotografické vzpomínky. To je jednoduché poskládat ne? Zkrátka a dobře to jen oznámíte, vyberete tu nejlepší svatební fotku, můžete připsat pár řádek o tom, jak se vám to líbilo, co jste zažili a podobně. Poté jen vytisknout, dát do obálky a odeslat.
Častým důvodem prohození pořadí svatba vs. oznámení bývá sňatek mezi lidmi z dvou rozdílných koutů světa. Pokud mají novomanželé pozvat členy své rodiny a kamarády a dělí je tisíce kilometrů, je to vždycky oříšek. Nejčastějším kompromisem poté bývá právě svatba pouze se svědky a následná oslava v místě, odkud každý z novomanželů pochází.
Proč ho vůbec posílat?
Má tohle všechno vůbec smysl? Pro někoho ano, pro jiného vůbec. Někoho to potěší na kratší okamžik a někoho bude těšit dlouho. Je to podobné, jako když dostanete pohled z dovolené. Vždycky to potěší, především v dnešní elektronické době a rodiče a prarodiče dvojnásob.
Zde se také trochu vžijte do jejich kůže. Určitě vám připomenou, že za jejich mladých let „se to takhle nedělalo“ a svatba byla přesně taková, jaká má být. Podle nich. A vzhledem k tomu, že rodiče mají vždycky pravdu, tak jim to zkrátka nevymluvíte. Udělejte jim tedy aspoň tu radost, že pro ně vaše svatební oznámení po svatbě stejně připravíte. Budou z něj mít radost.
Kdy ho posílat?
Ideálně hned, jak se ze svatby vrátíte, nebo hned, jak to bude možné. Klidně to jde udělat i online, doručeno bude offline. Není nic staršího než včerejší zprávy a určitě vám přijde vhod, předat tu informaci všem naráz. Ušetříte si ten nekonečný koloběh vysvětlování k tomu, proč jste to udělali tak a tak, a třeba to vysvětlíte všem najednou.
Tisk svatebního oznámení po svatbě není určitě tak „nutný“, jako v případě pozvání hostů na budoucí svatbu. Může to tedy být jedna z dalších položek, na které je možné při plánování svatby ušetřit.
Největší výhody tajné svatby?
Při plánování svatby nejvíce záleží na charakteru nevěsty a manžela a na tom, jak si přejí, aby jejich svatba vypadala. Pokud jste právě ve fázi plánování svatby, pak jste se museli setkat s tím, že tato akce přináší i různé ústupky a kompromisy. Chcete vyhovět rodičům, kamarádům, usadit hosty tak, aby to všem vyhovovalo a podobně. Ale ono to prostě někdy nejde.
Pokud se vám nechce právě tyto věci řešit a udělat si všechno tak, jak chcete jen a jen vy, je tajná svatba ideální záležitost. Možná to bude mrzet vaše rodiče, možná vás kamarádi označí za sobce, ale je to přece vaše rozhodnutí, jak bude váš sňatek vypadat.