Změna jména po svatbě – co je potřeba zařídit?

Při plánování svatby je potřeba zařídit spoustu důležitých věcí, aby vše vypadalo perfektně a svatba dopadla na jedničku. Pro úřady a zákony jsou ale na vaší svatbě důležité zcela jiné věci a určitě se jim nevyhnete. Po svatbě drtivou většinu z vás čeká změna jména, a pokud se na to dobře připravíte, vše vyřídíte bez problému.

Pokud to jde, objednejte se předem!

Není výjimkou, že nevěsty plánují vlastní svatbu i rok, následuje jeden den, kdy se všechny přípravy zúročí a den, který si budete pamatovat prakticky celý život. Následuje úleva, vyčerpání, ale také určitý návrat do reality, kdy je potřeba vrátit všechny zapůjčené věci a co nejrychleji také vyrazit na úřady. Pokud jste z většího města, objednejte se předem všude tam, kde to bude možné. V případě žen je nutné vyměnit řidičský průkaz a případně i provést změnu v registru vozidel a zde jsou čekací lhůty poměrně dlouhé. Když se zaregistrujete měsíc před svatbou, bude to dostatečný předstih k tomu, abyste vše stihli

Změna jména po svatbě

V momentě, kdy skončí obřad a společně se svědky se podepíšete do připraveného protokolu, tak jste formálně manželským párem. Ještě předtím ale musíte určit, jaké budete po svatbě používat rodinné jméno, příjmení. Nejčastější variantou je, že nevěsta přebírá příjmení svého manžela, ale rozhodně to není žádná nutnost. Můžete se například dohodnout i na tom, že po svatbě bude ženich používat jméno své manželky, nebo že jeden z vás bude používat příjmení obě. V takovém případě jde původní jméno na druhé místo, a pokud spolu budete mít děti, budou se jmenovat vždy po tom z vás, který má příjmení pouze jedno. V případě, že se rozhodnete ponechat si každý své původní příjmení, musíte pouze určit, jaké příjmení budou případně používat vaše děti, a je dáno, že všechny děti musí mít příjmení stejné.

Jaké doklady je třeba vyměnit a kdy?

Změna jména po svatbě přináší podstatně více starostí pro ženy, než pro muže. Pokud ve svém občanském průkazu nemá muž uvedený stav, nemusí chodit na úřad vůbec. V případě žen není tato varianta možná a návštěvě úřadu se tak nevyhnou. Změnu stavu je nutné na příslušném úřadu nahlásit do 15 dnů od změny stavu a následně je potřeba ve lhůtě 5 dnů požádat i o změnu řidičského průkazu, do 10 dnů je potřeba provést změnu v případě vlastnictví motorového vozidla a do 15 dnů také nahlásit změnu na živnostenském úřadě. Pokud jste OSVČ. No, je toho hodně

Kde se změna projeví automaticky?

Naštěstí ale nebudete muset vyřizovat opravdu každou instituci zvlášť. Změna jména se tak automaticky projeví například u Vaší zdravotní pojišťovny, a není výjimkou, že vám dorazí nová kartička pojištěnce ještě dřív, než samotný oddací list. Stejně tak se změny samy projeví v rámci katastru nemovitostí, stejně tak v registru ČSSZ. Doufáme, že institucí, které nebude třeba po svatbě informovat, bude přibývat a že budou stále častěji napojeny na centrální registr obyvatel.

Svatební cesta se starým pasem

V případě, že svatební cestu budete chtít absolvovat ihned po svatbě, nemusíte se ničeho bát. Cestovní pas je platný 3 měsíce po datu svatby a můžete na něj cestovat podle libosti. Pokud ale budete nahlašovat jména do hotelů a letenek, doporučujeme vzít si s sebou i nějaké starší doklady, případně oddací list, abyste mohli snadno dokázat, že vy jste skutečně vy. Většinou ale bude stačit ukázat levou ruku a nikdo nebude mít pochyb o tom, že jste čerství novomanželé.

Ostatní instituce

Teprve po svatbě si uvědomíte, kolik jste za život nashromáždili smluv a kde všude využíváte nějaké služby. Kromě státních úřadů je potřeba informovat i všechny vaše dodavatele služeb, kam můžete zařadit banky, pojišťovny, poskytovatele energií, telefonní operátory, lékaře a také zaměstnavatele. V následujících měsících vám určitě do schránek dorazí i různé reklamní materiály od všech, kde jste kdy utratili nějaké peníze. To už není žádný problém, ale změnu jména vám to vždy taktně připomene.

Změna všech těchto údajů vám nějaký čas zabere, ale bude to určitě méně, než samotná příprava svatby. Určitě proto nezoufejte, vše si předem připravte a vše v klidu zvládnete.

[sc name="recenze"]