Svatba bez dětí

Sestavit seznam hostů na svatbu není snadné. Pozvat všechny, které znáte a máte rádi, mnohdy není proveditelné. Ať už je kapacita místa omezená, nebo chcete snížit náklady. Proto se některé páry rozhodnou nepozvat na svatbu děti. Někteří je na této oslavě jednoduše nechtějí, jelikož si chtějí svatební den naplno užít, aniž by se museli starat o děti. Pokud chcete, aby byla vaše svatba bez dětí, držte se jasných pravidel pro všechny!

Je pro vás svatba bez dětí ideální?

Děti mnohdy na svatbu přináší roztomilost a zábavu, ale malí hosté rozhodně nejsou vítaní na každé svatbě. Možná děti nemáte rádi, chcete ušetřit rozpočet či minimalizovat počet hostů. Některá svatební místa jsou dokonce „adults only“. Legitimní důvody, proč se děti nebudou moci zúčastnit, jsou různé.

Může jít o samotnou atmosféru vaší akce. Svatba by měla být zábavným dnem, který provází oslavy až do noci. Zodpovědnost za nezletilé by mohla hostům oslavy značně komplikovat. Aby si ji užili naplno, někdy je lepší děti rovnou nepozvat. Kojenci a batolata mohou obřad rušit pláčem a křikem, navíc stěží udrží pozornost tak dlouhou dobu. Pro všechny proto zpravidla bývá lepší, když ratolesti zůstanou doma.

Sdělte své přání včas

Pokud na své svatbě děti nechcete, je to zcela v pořádku. Jde o váš den, který by měl být podle vašich představ. Je však důležité to správně komunikovat. Nejdůležitější je, abyste hostům sdělili hned v začátcích, že je akce pouze pro dospělé. Umožníte tak rodině a přátelům vše lépe naplánovat.

Je dobré tuto podmínku uvést také v pozvánkách. Tak bude mít každý jasno. Stačí přitom jen krátká poznámka na konci pozvánky.

Svatba bez dětí: Podejte to jasně

Vzhledem k tomu, že pojem „děti“ je poměrně široký, je důležité specifikovat věkovou skupinu, kterou na své svatbě nechcete. Obecně lze určit věkovou hranici 18 let, ale lze ji posunout třeba i níže na 15 let. Někdy proto může být užitečné uvést konkrétní věk.

Vyvarujte se uvádění osobních důvodů

Je důležité k oznámení přistupovat uctivě a citlivě. Nechcete totiž, aby si hosté mysleli, že svatba bez dětí je osobní. Vyčleňování ratolestí někdy může být zraňující, ať už pro rodiče či samotné děti. Proto se vyhněte větám jako „Vaše dítě je prostě příliš divoké“ a podobně. Namísto toho jednoduše uveďte, že si děti obecně na své svatbě nepřejete.

Jak zvládnout odmítavé reakce?

Pokud své přání budete komunikovat zdvořile a přímo, většina hostů pro vás pravděpodobně bude mít pochopení. Ovšem můžete se setkat s odmítavým postojem. V takovém případě je důležité vědět, jak se s ním vypořádat.

Pokud host odmítne vaše pozvání

Ne každý se bude moci vaší svatby zúčastnit, pokud se k němu nemohou připojit i děti. Není nutností vycházet mu vstříc. Pokud se kvůli tomu nemůže zúčastnit někdo z nejbližších členů rodiny, pak lze udělat výjimku či vymyslet kompromis. Můžete například navrhnout, že najmete chůvu, která se o dítko postará v místě konání. Nebo zaplatit chůvu u nich doma.

Pokud host požádá o výjimku

Někteří hosté vás mohou požádat o to, abyste udělali výjimku. Je však důležité držet se svého pravidla. Případně navrhněte alternativu – zařídit hlídání v místě konání svatby představuje zajímavé řešení, jak zajistit, aby se děti na svatbě bavily.

Pokud se host urazí

Je možné, že některé svým požadavkem urazíte. Můžete si to s ním vyříkat a uklidnit situaci. Někdy však ani to není možné. Neměli byste si s tím dělat těžkou hlavu – jde o váš velký den, který bude probíhat podle vašich pravidel.

Plánování svatby bez dětí může přinést klid a pohodu. Vyžaduje to však citlivý přístup a oznámení této volby. Otevřená komunikace a ohled na pocity hostů jsou klíčové pro hladký průběh.