Svatební hostina, aneb jaké vybrat jídlo na svatbu?

Dobré jídlo a dobrá zábava jdou ruku v ruce. Při plánování svatby Vás bude čekat spousta věcí, které budete muset naplánovat. Většina novomanželů s tím nemá zkušenosti a prochází si tímto úkolem poprvé. Vzhledem k tomu, že svatby většinou probíhají půl dne i více, tak svatební hostina je velice důležitá, abyste si celý den vy i vaši hosté náležitě užili. Jaké tedy vybrat jídlo na svatbu, jaké množství a na co si dát pozor?

Rozpočet

Každý rozpočet je nějakým způsobem omezený. Pokud nepatříte mezi tu skupinu lidí, která výdaje vůbec neřeší, bude rozpočet na občerstvení i pro vás velkým výdajem. Svým způsobem vám i určí, jaký typ hostiny zvolit a jaké občerstvení na svatbu vybrat. Jestli se váš svatební den bude odehrávat v nějakém penzionu, či restauraci, můžete si pro představu ceny za jednu osobu spočítat, kolik by asi byla vaše úhrada v daném místě, pokud byste se tam měli sami stravovat tolik hodin, kolik bude odhadem trvat vaše svatba. Najděte si menu dané restaurace a udělejte si představu, za jakou částku pořídíte předkrmy, hlavní jídlo, dezert a podobně.

Kdo co platí?

Další velice častým tématem je, kdo a co na svatbě platí. Nejčastější model je ten, že útrata za veškeré jídlo, pivo, víno a nealkoholické nápoje, jsou na účet novomanželů. Naopak tvrdý alkohol si z drtivé většiny platí svatebčané sami a je to naprosto pochopitelné. Důležité je, abyste si před svatbou vše vyjasnili s personálem v daném místě, abyste následně nemuseli řešit, jak a co mělo být.

Svatební hostina a její složení

Jaké vybrat jídlo na svatbu záleží také na tom, v kolik hodin budete mít obřad a kdy se následně seběhnou hladové krky a budou chtít nakrmit. Stejně tak na svatbě můžete na svatbě mít poměrně rozmanitou skupinu lidí a je dobré na ně všechny pamatovat. Statní muži, babičky a dědečci, malé děti, vegetariáni. Pokud si na svatbu objednáte pouze kančí guláš, určitě značnou část vašich hostů nepotěšíte.

Jaké jídlo tedy vybrat?

Tento bod se asi nejvíce různí a záleží na mnoha okolnostech, ke kterým může patřit i třeba region kde se svatba odehrává, roční doba a podobně. Obecně ale platí, že je lepší volit taková jídla, která se snadno konzumují. Nehrozí tak, že se všichni okamžitě umažou. Grilovaná žebra jsou například skvělá delikatesa, ale chodit poté sem a tam s rukama nad hlavou, abyste nic neušpinili, není nejpříjemnější. Pamatujte právě i na roční období. V horkém létě si dá téměř každý radši něco lehčího, než tradiční české pokrmy s omáčkami a podobně.

Nezapomeňte na sladké!

Svatební dort najdete na svatbě téměř vždy, daleko více ale do módy přichází i různé donuty, makronky, cupcaky, kremrole a další skvělé záležitosti, které často konzumujete právě a jen na svatbách. Hosté si tyto dobroty velice rádi dopřejí a určitě i díky nim budou na vaši svatbu s láskou vzpomínat.

Až budete mít Vaši hostinu připravenou, podívejte se v naší galerii, jak večer navodit příjemnou atmosféru a jak může vypadat.